Jednoznačně více pěších policistů v ulicích požaduje starostka města Horní Slavkov Jana Vildumetzová. Reaguje tak na výsledky průzkumu ve městě, ze kterého vyplynulo, že 98 procent dotázaných se ve Slavkově necítí bezpečně. Starostka situaci řešila přímo na stanici obvodního oddělení, kde mluvila nejen s velitelem, ale i se samotnými policisty.

„Občané města si stěžují, že když ve večerních hodinách někdo ruší klid, tak se nemohou na slavkovské oddělení dovolat. Jejich hovor přijme centrála, která pak slavkovské policisty shání. A to už je velká časová prodleva,“ uvedla starostka nejčastější důvod nespokojenosti obyvatel města. Vyřeší to mobilní telefon, který bude mít hlídka stále u sebe. Číslo na tento telefon bude veřejné a běžně k dispozici všem obyvatelům. Navíc se na tento telefon přesměruje i volání na pevnou linku slavkovského oddělení v případě, že hlídka bude v terénu. „Tento telefon už máme schválený. Už se jen dolaďují technické otázky přesměrování. Číslo mobilního telefonu bude například na našich internetových stránkách nebo ve Slavkovském zpravodaji,“ uvedl vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR v Horním Slavkově Roland Schmid. Také podle něj dochází k prodlení při volání na tísňové linky. „To může volajícím lidem vadit. Navíc když budou hovor vyřizovat přímo naši policisté, rovnou budou vědět, kde přesně se daný případ děje, budou znát třeba i podobné případy z minulosti a tak podobně,“ vysvětluje Schmid.

V ulicích města by od září měli obyvatelé Slavkova také více potkávat pěší hlídky. „Bude kontrola i z naší strany, zda opravdu policisté více kontrolují hlavně problémová místa, jako je lesopark či náměstí,“ tvrdí starostka. „Máme vytipovaná místa, která je nutné několikrát denně projít, a podle toho mají policisté i upravené své služby. Jedná se například o bruslařskou dráhu, hřiště za základní školou nebo parčík u bývalého městského úřadu,“ doplnil policejní velitel.
Vedení města zatím nezavrhlo ani myšlenku na zřízení vlastních strážníků. Jednalo by se maximálně o dva městské policisty. Zda bude tuto službu Slavkov financovat, se uvidí podle toho, zda se vnímání státní policie ze strany obyvatel zlepší, či nikoliv. „Nemám problém s tím, udělat za půl roku další anketu a znovu se zeptat obyvatel na práci policie,“ slibuje starostka. Další zpětnou vazbou je i diskusní fórum na stránkách města, kde se několik připomínek města týká právě i práce policie. I podle těchto příspěvků bude vedení Slavkova hodnotit, zda se názor obyvatel změnil.

Diskuse na internetu: Raději peníze na strážníky než na řádění vandalů?

Tématem městské policie v Horním Slavkově se zabývá i jeden odkaz na diskusním fóru na internetových stránkách města. Příspěvky obyvatel ale nejsou jednotné. „Ano, jsem pro její zavedení, alespoň na pátky a soboty večer.“ „Ne, zbytečné výdaje pro pětitisícové město.“ „Ať zváží zastupitelé města, zda škody způsobené podnapilou mládeží by se rovnaly výdaji za zavedení městské policie. Ale také prevence v nočních hodinách v místních barech a hernách. Myslím, že by to bylo na místě. Hlavně rušení nočního klidu v obytné zóně. Klid obyvatelů v nočních hodinách je ten nejhlavnější důvod.“ To vzkazují obyvatelé Slavkova nejen vedení města, ale i policistům. „Klid v ulicích po 22. hodině berete zřejmě na lehkou váhu. Myslíte si, že lidé budou stále (cca po každé hodině) volat linku 158, že nemůžou spát z důvodu řvaní opilců pod jejich okny? To je snad vaše náplň prevence…? Ano, máme tady policii s kvalitním personálním obsazením, ale jezdit v autě v nočních hodinách nepřinese žádný efekt. Chce to pochůzkáře a ty nešvary, co se dějí v nočních hodinách, tak odhalovat a pokutovat. Nevím, proč stále čekáte na nějaké volání. Znám spoustu lidí (věk 60 a více), kteří si stěžují na rušení nočního i ranního klidu, a co myslíte, že říkají: To nemá stejně význam, protože než policie přijede, tak se opilci přesunou na jiné místo a budí jiné lidi na jiném místě.“
Na připomínky reagují na fóru i samotní policisté. „Klid v ulicích určitě nebereme na lehkou váhu. Bohužel nejsme obvodním oddělením pouze pro Horní Slavkov, ale náleží nám také osady Kfely, Bošířany, Ležnice, Ležnička, chatové oblasti Třídomí a Na Sedmičce, dále Krásno, Háje, Milešov, Dolní Hluboká, Lánský Dvůr, Nová Ves, Louka, Starý Dvůr. Jistě tedy uznáte, že v noci nemůžeme po celou dobu provádět obchůzkovou službu pouze v ul. U Lesoparku nebo na náměstí. Celou oblast musíme pokrýt, a proto budu opakovat, že v případě, kdy občané zjistí narušení veřejného pořádku, rušení nočního klidu nebo pokud jsou svědky protiprávního jednání, nechť zavolají na linku 158, aby se ta konkrétní hlídka, která zrovna slouží, o tomto problému dozvěděla a mohla jej řešit. Myslím, že zavolání (ať už anonymní) a následné řešení problému hlídkou policie, i když jistě ne v každém případě, bude zakončeno úspěšným dopadením narušitelů veřejného pořádku, je lepší, než nevolat vůbec a říkat si, že to nemá význam, a pouze si mezi řečí se známými stěžovat, jak je to zde hrozné a nikdo s tím nic nedělá.“

Martin Kasal