Na tragické události ze 14. června letošního roku v Dětském domově v Horním Slavkově nenese nikdo z vychovatelů žádnou vinu. Takový je závěr kontroly, kterou do dětského domova poslal hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel. Ve svém pokoji se v červnu oběsil jeden z klientů domova.
Podnět k prošetření této události dala Lenka Sidorjaková z Krásna, která sedmnáctiletého Václava Kozlíka osobně velmi dobře znala. „Nenechám to usnout,“ tvrdí. Podle ní k pochybení ze strany vychovatelů dětského domova došlo. „Jsem o tom přesvědčena. S výsledky šetření nesouhlasím a rozhodnutí se mi nelíbí,“ uvedla včera Lenka Sidorjaková. Dodala, že po poradě s právníkem ještě zváží další kroky.
Hejtman Pavel v rámci šetření v dětském domově požadoval zjistit i to, zda ze strany vychovatelů nedochází k násilnostem. „Nic takového se nepotvrdilo,“ řekl včera hejtman. Ve zprávě je pouze uvedeno, že v ojedinělých případech použili vychovatelé fyzický trest (pohlavek) nebo zvýšili hlas.
Sedmnáctiletý chlapec si sáhl na život den poté, kdy ho vyslýchala policie jako jednoho z podezřelých z krádeže kreditní karty, ze které někdo vybral dvě stě korun. Toto vyšetřování podle včerejších informací policie ještě neskončilo. Václav navíc patřil do skupiny dětí, které v minulosti sexuálně zneužíval kuchař dětského domova Jaroslav Anděl. V dopise na rozloučenou důvod své sebevraždy neuvedl, údajně v něm ale bylo napsáno, že je lepší být mrtvý než odsouzený. Policie odmítá, že by byl na chlapce vyvíjen jakýkoliv nátlak. Zároveň už i ukončila vyšetřování tragédie. „Případ je uzavřený s tím, že nebylo zjištěno zavinění cizí osobou,“ řekla včera sokolovská policejní mluvčí Andrea Kávová.
Chlapec se oběsil během páteční noci, vychovatelé ho ale v jeho pokoji našli až v sobotu dopoledne. Vychovatel má přitom povinnost kontrolovat pokoje nepravidelně pětkrát za noc. Ředitel slavkovského dětského domova Vidor Mandelík to vysvětloval tak, že tento pokoj byl studentský s bezproblémovými dětmi, které mají volnější režim. „Přestože nebylo zjištěno žádné pochybení zaměstnanců, které by mělo příčinnou souvislost s úmrtím Václava Kozlíka, je třeba se z této tragédie poučit a ještě více zkvalitnit výkon činnosti,“ uvedl ve své zprávě pro kraj ředitel domova Vidor Mandelík. Konkrétně se podle něj má pokračovat v nočních kontrolách dětí, vychovatel střídající noční službu bude přebírat děti fyzicky a noční služba neodejde dřív, než děti vychovatel převezme. Pokračovat budou také pohovory dětské psycholožky s dětmi z domova.
Na šetření v dětském domově se podílela také Česká školní inspekce, odbor sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Sokolov a také přímo ředitel dětského domova. Ten už vzhledem k výsledku šetření (fyzické tresty) u dvou pracovníků přistoupil k finančnímu postihu.