Jízda protokolárním vlakem taženým historickou parní lokomotivou Šlechtična do Kraslic proběhla v sobotu nejen v doprovodu Jeho Výsosti císaře Karla I. a jeho ženy Zity, ale zároveň to byla jízda časem do minulosti, do roku 1918.

Velkolepou slávou si organizátoři akce, která na Kraslické železnici nemá obdoby, připomněli 100 let od chvíle, kdy Kraslice navštívil právě císař Karel I. „Neslavíme jen 100 let od návštěvy nejslavnějšího cestujícího Kraslické dráhy, ale také si připomínáme 20 let od chvíle, kdy soukromá společnost převzala provoz na trati mezi Sokolovem a Kraslicemi a tím ji zachránila,“ připomněl starosta Kraslic Roman Kotilínek. „Neumím si představit, že by do Kraslic nejezdil vlak,“ podotkl.

Šlechtična sice nepamatuje příjezd císaře, pochází z roku 1947, ale cestu proti proudu času zvládla bravurně. Úlohy moderátorů, kteří jednotlivými obdobími provázeli, se chopil kraslický starosta za vydatné pomoci sokolovského Jana Picky.

„Moc se těším, že se staneme vašimi průvodci,“ poznamenal už v Sokolově starosta Picka. S úsměvem však dodal: „Mimochodem, už mě oslovily květinové děti, tak nevím, jestli se na nějaké zastávce nezdržím déle.“ Právě květinové děti vítaly cestující v Hřebenech v šedesátých letech.

Zdroj: Deník / Lucie Žippaiová

Co zastávka, to osmičkové výročí. Ve Svatavě to byla léta osmdesátá, v Oloví roky 1945 až 1948, Rotava připomněla události roku 1938 a Kraslice vznik republiky. Role císaře, který na každé zastávce pozdravil přítomné davy, se ujal Pavel Reichard. „Uniforma je příjemná,“ pochvaloval si.

„Ztvárnil jsem už několik osobností, tahle je asi nejvýznamnější, a přece pro český lid nejméně známá. Je to historická postava, která je mi hodně sympatická. Byl to panovník, který chtěl reformovat, ukončit válku a pracovat pro lid. Velmi rád si ho zahraju,“ svěřil se. Pravda je, že v průběhu jízdy, kdy sluníčko začínalo nabírat na síle, si on i jeho manželka, císařovna Zita, postěžovali na to, že je v kostýmu dost horko.

Oslavy císařské návštěvy a výročí obnovení provozu na Kraslické dráze byly velkolepé.
OBRAZEM: Jízda s císařem Karlem I. proti proudu času

V Kraslicích návštěvníky čekal celodenní program. „Parní vlak jezdil mezi Kraslicemi a Rotavou, večer se pak vrátil zpět do Sokolova. Kromě toho jel i historický autobus, který dovezl účastníky ze členských obcí a měst Svazku měst a obcí Kraslicka a z Klingenthalu, který se na akci rovněž podílel finančně i kulturně,“ uvedl organizátor akce Robert Koutný ze Železničního spolku Klub M 131.1. „Musím zmínit ještě jednu důležitou věc. Nepamatujeme, že by se osm starostů různých obcí a měst kdy domluvilo, že uspořádají takovou společnou akci,“ konstatoval starosta Kotilínek.

Knížka i s CD verzí je k dostání přímo u autorky na FB profilech MendŠ a Jak se Oříšek naučil pomáhat.
Oříšek učí v knížce děti pomáhat druhým