Směřovala na vedení sokolovské radnice, které změnilo rozhodnutí svých předchůdců zřídit pobočku denního stacionáře Mateřídouška v Chráněných dílnách Zdraposo. Vedení sokolovské radnice to zase až tak tragicky nevidí a tvrdí, že se místo pro děti určitě najde. A za pravdu jim nakonec muselo dát i vedení Mateřídoušky, které původně nešlo pro ostrá slova také daleko.

„Bráborcovi si v Sokolově po několika letech vydupali prostory a nové vedení to vše shodí ze stolu. Zastupuji rodiče postižených dětí a musel jsem z jednání na radnici odejít, psychicky jsem to nevydržel," říká Josef Beran. Jeho manželka je už osm let doma a stará se o jejich dceru. Nechtějí ji odložit do ústavu, ale uvítali by právě denní stacionář.

„Žena by si mohla najít práci třeba na zkrácený úvazek. Teď jsou sociálně vyloučené jedním hloupým rozhodnutím. To nechápu," dodal Beran. Zklamání je poznat i z hlasu vedoucí stacionáře Věry Bráborcové.

„Rodiče dětí na to čekají, novým zaměstnancům jsem slíbila nástup, dali už výpověď jinde. Co jim mám teď říct," říká. Připraven je projekt, rodiče, úvěr na nový transportní systém pro postižené děti, zbývá to prý jen spustit.

„Máme rozjeté i financování. Budeme dále hledat vhodné zařízení. Je tu odpovědnost vůči rodičům a zaměstnancům," dodala Bráborcová. Takto vypadala situace ve čtvrtek.

V pátek odpoledne však jednání nabrala nový směr a impuls. „Jednání byla velmi emotivní, ale dohodli jsme se, že najdeme způsob, jak z toho ven. Radnice přednesla včera vstřícný krok. Dostali jsme přislíbený objekt bývalé družiny a jídelny u bývalé 4.ZŠ v Sokolově. Objekt je větší, komfortnější a tím pádem jsou zde i větší možnosti do budoucna," řekl manažer Mateřídoušky Pavel Bráborec. Věří i slibům, že radnice zafinancuje přestavbu. Sám se bude muset postarat o zaměstnance, protože nové prostory budou k dispozici nejdříve za rok. Rodiče budoucích klientů budou muset opět čekat.

A proč nevyšel objekt, kde sídlí Zdraposo?

„Potřebujeme ho pro zaměstnanost. Chceme, aby se Chráněné dílny Zdraposo, které v objektu sídlí, rozšířily. Koncem června příštího roku se bude upravovat smlouva s úřadem práce a dojde k navýšení počtu zaměstnanců," řekla místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.

Objekt je podle ní pro jinou cílovou skupinu, je stavěn na zaměstnávání handicapovaných lidí. „Rada města je pro, aby ve městě působil stacionář Mateřídouška. Smekám před rodiči postižených dětí, zaslouží si naši pomoc," dodala Oulehlová.