Od prvního května měli mít lidé možnost zakoupit léky, jako je Modafen nebo Paralen Plus, pouze s občanským průkazem. Má se tak zamezit nákupu těchto léků ve velkém. Je z nich totiž možné vyrobit drogu pervitin. Lékárny na Sokolovsku však požadují po zákaznících nadále recept.

Důvod je prostý. Lékárny nejsou připojeny k centrálnímu úložišti dat. „Na doporučení lékárnické komory jsme se nepřihlásili k úložišti dat. Doposud prý není jasné, zda ukládáním dat jednotlivých zákazníků neporušujeme zákon na ochranu osobních dat,“ uvedla Karin Budínová ze sokolovské lékárny Zelená hvězda. Obdobně mluví lékárníci i z dalších měst. „Uvedené léky samozřejmě v nabídce máme, ale vydáme je pouze na předepsaný recept. Na chřipku nabízíme lidem jiné volně prodejné léky, které mají podobný účinek. Připojeni k centrálnímu úložišti dat nejsme na doporučení lékárenské komory,“ sdělila Maria Čerňavská z lékárny Arnika v Horním Slavkově.

Další lékárnou, kde není šance koupit si léky obsahující pseudoefedrin na občanský průkaz, je Zelený slon v Habartově. Kolem tohoto projektu se stále vedou diskuze. Nefunguje, jak by měl, ale koncem roku má údajně pracovat na sto procent. Lidé, kteří nechtějí chodit pro recept, si mohou koupit jiné léky v nabídce a nemají s tím problém. Někteří lidé jsou nespokojeni se situací, která nastala. „Strávím nějakou dobu v čekárně, zaplatím poplatek lékaři a ještě za recept. Navíc Modafen je lék, který mi při nachlazení opravdu pomáhá. Po jiných lécích mi nebývá dobře,“ uvedla Marie Kajabová z Kraslic.