Proč bývá v Chodově a ve Staré Chodovské cítit zápach? Odkud vlastně pochází? A může být zdraví škodlivý? Na tyto otázky se v pondělí večer rozhodlo odpovědět vedení společnosti Liapor – Lias Vintířov. Právě odkud zápach pochází. Reagovalo tak na četné stížnosti občanů, kteří dokonce kontaktovali i krajský úřad a Českou inspekci životního prostředí. Také jejich zástupci přijeli do Chodova, aby na místě problém s lidmi prodiskutovali.

„Zápach z Liaporu jsem zaznamenal už v roce 2004, kdy žlutý mrak zamořil sídliště v Husově ulici. Bolela mě z toho hlava a škrábalo v krku. Kvůli tomu jsem také nasedl do auta a pátral, zdali někdo v okolí nepálí nějaké pneumatiky. Zápach mě nakonec zavedl až do Vintířova,“ zlobil se na veřejném jednání Luboš Kříž z Chodova.

Námitky stěžovatelů vedení společnosti vyslechlo a otevřeně přislíbilo nápravu. Jednat se má o komplexní čištění kouřových plynů. „Studii už máme. Teď akorát zbývá dotáhnout technologii. K tomu bych rád poznamenal, že podobný systém zatím nikde v Evropě nefunguje,“ prohlásil generální ředitel společnosti Rudolf Borýsek.

Podle vedoucího výroby Marka Krössla vyjde plánovaná investice na 75 milionů korun. „O dalších pět milionů se navíc zvýší naše provozní náklady,“ upřesnil Krössl.

Do debaty o příčinách zápachu se zapojila i Jitka Kubíková z České inspekce životního prostředí Plzeň.
„Ráda bych uvedla, že látky ve vzduchu nejsou rakovinotvorné a nemají žádný vliv na plod,“ vzkázala občanům Kubíková.

Podle odborníků zápach občas vzniká při zpracovávání cypřišových jílů na keramzit. Nařčení, že podnik tajně spaluje jedovaté látky nebo zakázané materiály, ale firma kategoricky odmítá.