Kvůli státnímu smutku za Václava Havla nebude v Karlových Varech hrát kino Čas a divadlo ruší čtvrteční představení Louskáčka.

V Mariánských Lázních se neuskuteční Vánoční koncert 22. prosince v Městském divadle. „Ostatní koncerty, které pořádáme po Vánocích, zařadíme podle programu,“ uvedla Eva Smejkalová z kulturního střediska.

Zrušeno je také představení Doma u Hitlerů, které mělo odehrát Západočeské divadlo v Chebu dnes. „Vzhledem k vyhlášení státního smutku rušíme představení bez náhrady,“ sdělila Hana Jiřinová z obchodního oddělení divadla. „Osobnost Václava Havla si připomeneme na Velkém divadelním pátku 20. ledna v Divadelním klubu čtením úryvků z jeho dramatického díla,“ dodala.


Hokejisté HC Energie ale na led vyjedou. Asociace profesionálních klubů (APK) ledního hokeje se na svém pondělním zasedání rozhodla odehrát všechna extraligová utkání, i když je vyhlášen státní smutek. „Naše rozhodnutí bylo jednoduché. Pan prezident Havel byl úžasný člověk a my chceme uctít jeho památku minutou ticha a společně s diváky mu poděkovat. A také si připomenout, co všechno pro naši republiku znamenal. Myslíme si, že bude lepší, když se lidé sejdou v hokejových arénách a vzdají hold panu prezidentovi,“ uvedl generální manažer HC Energie Miroslav Vaněk.

Karlovarský klub vedly k tomuto rozhodnutí ještě další důvody. Tím prvním je živý televizní přenos utkání HC Energie – Vítkovice. „Přímé přenosy se plánují daleko dopředu a jsou na ně navázány další akce. Vše zrušit by bylo velice náročné,“ pokračoval Vaněk. Poslední důvod je nejlidštější. HC Energie společně s fotbalovým rozhodčím Bohušem Eliášem připravila sbírku plyšových zvířátek, která budou diváci vhazovat na ledovou plochu během utkání. Ta budou následně předána dětem v dětských domovech. „S panem Eliášem jsme celou akci připravovali několik měsíců. Byla by veliká škoda, kdyby se utkání zrušilo a nakonec se dětem před Vánoci nic nedalo,“ dodal Vaněk.

(iva, jč, jah)