Za jeho vznikem stojí Veronika Hřebejková, která s Kraslickým Šnekem oslavila páté narozeniny. Kraslický Šnek, který je obecně prospěšnou společností, oslavil 5. narozeniny. Výročí jste oslavili ve velkém… Oslava proběhla v naprosto harmonické a pohodové atmosféře, plné slunce, radosti dětí a skvělého programu. Náš program obohatili úžasní hudebníci, zpěváčci i divadelníci.

Poděkování patří Zlatuši Sellinger a pěveckému souboru Hvězdičky, Motýlci, dále Alexandře Müllerové a jejím žáčkům v kytarovém kvartetu, Papuláckému divadlu z Chebu, hudební skupině Crazy House z Krajkové a v neposlední řadě hudební skupině Inside Story z Chodova. Během celé akce měly děti možnost si nechat namalovat obličej Mirkem Vostrým, zaskákat si v nafukovacím hradu, využít interiérové i exteriérové hřiště, ochutnat šnekovskou kávu či cukrovou vatu a v neposlední řadě nás podpořit koupí šnekovského výrobku.

Co si dnes můžeme představit pod názvem Kraslický Šnek?
Představme si neziskovou organizaci přátelskou rodinám s dětmi, ale i dalším organizacím, institucím, jednotlivcům, kteří naše aktivity podporují a činnost rozšiřují. Za 5 let máme za sebou obrovský kus práce, od nesmělých začátků po téměř profesionální výkony. Dnes mohu říct, že jsme se stali nedílnou součástí života lidí v Kraslicích a okolních obcích. Nesmírně si toho vážíme. Naše akce jsou jedny z nejnavštěvovanějších v Kraslicích, a to díky neutuchající práci našich dobrovolníků a dlouhodobé podpoře města Kraslice. Nesmírně si toho vážíme.
Šnek vytváří místo hned pro několik klubů, které jsou rozděleny podle věku a zájmů dětí.Jedná se o Dětský klub, Mateřský klub, Rómský klub, Přednáškovou činnost, Biblický klub. Vytváříme zde bezpečný prostor pro Svépomocnou skupinu rodičů dětí s handicapem, setkávání pěstounů, nedělní bohoslužby, další přednášky, besedy, benefiční koncerty, divadla a tematické akce během celého roku. Již čtvrtým rokem pořádáme Šnekovský benefiční ples a letní příměstský tábor pro děti ve věku 6 až 11 let.

Šneci se už natrvalo usadili v bývalém městském kině v Kraslicích, které se neskutečně proměnilo. Kromě spousty hraček je tam i interiérové hřiště, je o něj zájem?
V Kraslicích zařízení podobného typu není, a tak vnímáme o naše zařízení veliký zájem. Nejenže se hojně využívá vybudované interiérové hřiště, které pořídilo samotné město, ale také se nám podařilo ruku v ruce vybudovat exteriérové hřiště. Nazýváme jej Šnekovskou zahrádkou, kterou mohou naši hosté zdarma užívat při příznivém počasí hlavně v teplých jarních měsících, kdy v odpoledních hodinách zde již nepálí sluneční paprsky. Rodiny, které hledají klidnou část města, nekuřácké prostředí s venkovní zahrádkou a herními prvky, zcela jistě zde naleznou to své. Dále je obrovský zájem o využití našich vnitřních prostor spolu s interiérovým hřištěm pro soukromé oslavy dětských narozenin. Děti i rodiče jsou velmi spokojení.

Podařilo se vám vybudovat Šnekovskou kavárnu, jak ji vnímá veřejnost? Je o ni zájem?
Musím říct, že chvíli trvalo, než se dostala, a stále ještě dostává, do povědomí lidí. Naši Šnekovskou kavárnu může navštívit každý, kdo si chce vychutnat kvalitní kávu. Využít může jak interiérový, tak exteriérový prostor klubu. Venku na návštěvníky čeká příjemné posezení na terase či přímo ve Šnekovské zahrádce. Pochopitelně reagujeme na aktuální počasí. Zachycujeme pozitivní ohlasy právě na kvalitu naší kávy, za kterou ručíme. Naše hosty si rozmazlujeme a těšíme se z opakovaného zájmu.

Jako Šneci pořádáte vlastní benefiční ples, o který je nebývalý zájem. Jaký bude ten následující?
Pamatuji se, když poprvé přišel můj kamarád Honza Sebján, mj. spoluzakladatel této společnosti, s nápadem uspořádat náš první ples. Nevěřila jsem, že bude mít až takový ohlas, a dnes jsem skutečně ráda, že jsme takoví nadšenci a se vzájemnou podporou dokážeme mnohé. Náš ples obvykle zahajuje místní plesovou sezónu a v lednu 2018 uspořádáme již 5. Šnekovský benefiční ples. Je to až neuvěřitelné, jak čas běží. Jaký bude program našeho výročního pátého plesu, bychom si rádi nechali zatím pro sebe. Ale bude se na co těšit.

Co vás čeká během léta?
Během letních prázdnin částečně omezujeme provoz, o jehož změně včas veřejnost informujeme.
Zcela jistě běží příměstský tábor s environmentálním zaměřením pro děti ve věku 6-11 let, letos máme pouze jeden červencový turnus, z důvodu vytížení pedagogických pracovníků. Během léta se také účastníme mnoha různých kulturních a sportovních akcí, kde pořádáme nejen program pro děti, ale také v našem šnekovském stánku máte možnost zakoupit náš výrobek a podpořit nás. Naším sortimentem jsou různé bižuterní výrobky či si v naší dílničce můžete sestavit vlastní náramek či obrázek z písku. Během celého roku pak reagujeme na různá témata, jako jsou Velikonoce, Vánoce, čarodějnice či maškarní.

Je něco, kde vás v současné době takzvaně tlačí bota, s čím byste potřebovali pomoct?
Naší vizí a snem je, aby se objekt bývalého kina, který v současné době využíváme k naší činnosti, stal multifunkčním zařízením pro obyvatele Kraslic. Jak již mnozí vědí, na přelomu roku 2014/2015 proběhla rozsáhlá rekonstrukce těchto prostor. Původní hlediště pro diváky kina bylo rozděleno na dvě části. V té první je v současné době zabudované interiérové hřiště s možností posezení našich hostů. V té druhé části zůstalo zachováno původní hlediště s pódiem, které bychom rádi v blízké budoucnosti využívali k různým účelům, jako jsou benefiční koncerty, vystoupení profesionálních divadel, s filmovým klubem v Sokolově máme přislíbenou spolupráci, a mnoho dalších aktivit.V současné chvíli běží jednání s městem Kraslice o renovaci těchto prostor spolu se zateplením tohoto objektu. Rádi bychom na tuto renovaci čerpali dotace. Znovu bych ráda poukázala na to, že většina našich dobrovolníků vykonává svou činnost zcela nezištně a ve svém volném čase. V dnešní době je velmi těžké sehnat dlouhodobé partnerství či sponzoring odvíjený od mnoha propozic a parametrů, ale to není naším tématem.

Vy osobně se ale nevěnujete jen Šneku. Pomáháte i jinde, a dokonce jste uspěla v anketě Žena regionu?
Děkuji za milou a osobní otázku. Máte pravdu, v komplexu je toho poměrně dost, co je třeba zvládnout, ale stojím pevně nohama na zemi. Člověk velmi rychle zjistí, jak jsou jeho síly a energie snadno vyčerpatelné, a je nutné mít opěrné body, prostor a čas znovu sílu načerpat a tvořit především kvalitně.Za ta léta jsem se pohybovala v sociální sféře, v neziskových organizacích jako Armáda spásy či Pomoc v nouzi, což jsou zcela jistě známé a velice důležité organizace v našem kraji. Pak jsem se po své těžké životní zkoušce začala věnovat dobrovolnictví v rodičovské organizaci Nedoklubko, které poskytuje především psychickou podporu rodičům po předčasném porodu. Tvořím, sháním, kompletuji dárečky s povzbudivým vzkazem právě pro rodiče po předčasném porodu, zavážím je do nemocnic v K. Varech a Plzni, jsou to nemocnice, které mám ve své „péči“. Jsem tedy koordinátorkou Nedoklubka pro Karlovarský a Plzeňský kraj. Pořádám také setkání těchto rodin. Na podzim jsem ve spolupráci s Centrem umění a pohybu, za podpory dalších dobrých duší zrealizovala na prknech Nové scény divadla J. K. Tyla v Plzni benefiční koncert právě ve prospěch neonatologického odd. FN Plzeň, jehož hlavní hvězdou byla Leona Machálková. Byla to naprosto skvělá a jedinečná akce, která měla hlavně za cíl upozornit na problematiku předčasných porodů, s tím, že medicínský obor neonatologie je v České republice na špičkové úrovni a řadí se v celém světě na přední příčky. Nedoklubko propagovalo kampaň „Nedonošené dítě nerovná se postižené“. Na toto téma by se dalo dlouze povídat. Ráda bych tuto kapitolu uzavřela tím, že jsem kolegou Janem Sebjánem byla v tomto roce nominována v poslední den možné registrace na Ženu regionu, ve které jsem díky všem úžasným duším získala z 29 krásných a silných žen neuvěřitelné 4. místo se 190 hlasy, dělící od 3. místa pouze tři hlasy. Je to poměrně zavazující, protože v tento moment si uvědomíte, kolik lidí ve vás věří.

Co byste popřála Šneku do dalších pěti let?
Popřála bych mu teplo, světlo, sílu, energii, nadšení, neutuchající elán, mnoho kreativních nápadů, dobrých a nadšených duší s otevřeným srdcem, protože jen s kvalitním zázemím, dostatečně pevnou schránkou ulity dokážeme mnohé vybudovat!