"V pondělí během dne bylo na svazích 40 centimetrů přírodního sněhu. Přes noc připadl další a vzápětí začne mrznout. Poté dosněžíme spodky technickým sněhem, který promícháme s tím přírodním. Naše nová rolba je velmi dobrá. Chtěli bychom do příštího víkendu zprovoznit bublavskou stranu," říká provozovatel bublavského areálu Lubomír Vacovský, podle kterého nebyly takové podmínky v listopadu minimálně posledních deset let.

Jediné co vlekaře prozatím trápí jsou vysoké ceny elektrické energie. "Řada lyžařských center se dnes už bez technického zasněžování neobejde a stojí to nemalé peníze, které jdou distributorům elektrické energie. Vstupy oproti loňsku podražily. Energie, nafta, mzdy, inflace, která se promítá do nájmů a tak dále. Jsou to problémy všech středisek. Přesto jsme stále jedni z nejlevnějších. Vím o podobných lyžařských centrech jako jsme my, kde jsou o 20 procent dražší. A ani nemají například lanovou dráhu," dodal Vacovský.

Kraslicko se ráno probudilo do tmy. Popadané stromy oblast zcela odřízly
Popadané stromy Kraslicko zcela odřízly od světa, nefungovala ani elektřina

Předprodej levnějších sezonních karet startuje v pátek 1. prosince od 17 do 19 hodin a poté následující den od 10 do 12 hodin v kase lyžařského areálu. Stejně tak po příští dva víkendy. Mezitím by měl být spuštěn zmíněný e-shop. Poslední roky je o karty podle vlekařů zvyšující se zájem. Mezi kupujícími tvoří většinu sousední němečtí lyžaři.

Ideální podmínky pro ski areály hlásí i meteorologové. "V pondělí bylo na Božím Daru 65 centimetrů přírodního sněhu. V noci na úterý pak připadne dalších dvacet. Poté přijdou mrazy a další sněžení. Až do poloviny prosince budou vlekaři ideální podmínky. A běžkaři? Ti budou mít doslova žně," říká Rudolf Kovařík z meteorologické stanice v Šindelové.

Zdroj: Cichocki Roman