Miliony korun na kompletní rekonstrukci čističky odpadních vod nutně potřebuje město Sokolov. Posílá proto žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Radnice zkoušela získat peníze i na Ministerstvu zemědělství, kde však příslib 60 procent dotace nakonec nevyšel. Opět se proto obrátila na Operační program Životní prostředí.

Pokud by Ministerstvo zemědělství uvolnilo dotace ve slíbené výši a VOOS by přispěla svými financemi, dostalo by se město na částku, která by nekladla takový finanční nárok na rozpočet města. „Navíc by to bylo bez jakýchkoliv dalších omezení. Vyhnuli bychom se například přepočítávání regionálních cen vody, které může mít vliv na dodatečné změny v dotaci. Ministerstvo nám však uvolnilo dotace pouze ve výši čtyřiceti procent, a tak se vracíme se žádostí zpět na Operační program Životní prostředí, kde je možné teoreticky získat až 85 procent,“ uvedl starosta Sokolova Karel Jakobec.

Město navíc tlačí termín. Od roku 2010 totiž začnou platit přísnější normy, které musí čistička odpadních vod splňovat. Řešením je neprovádět kompletní, ale jen částečnou rekonstrukci, která by stála zhruba 100 milionů korun. Vystačila by na dalších deset let, ale bez dotace se do ní město nepustí. „Jednalo by se o zásadní opravy včetně kalové koncovky a rekonstrukcí van,“ dodal Jakobec.

Pokud město dotaci nezíská a čističku neopraví, bude nuceno platit pokuty za nedodržení limitů. Ty jsou při kontrolních odběrech překročeny jen někdy. „Půl roku jsme limitu při odběrech vyhovovali a půl roku ne,“ řekl místostarosta Zdeněk Berka.

Než financovat rekonstrukci čističky ze svého, bude město raději platit případné pokuty.