Na muzeum, infocentrum a knihovnu nechalo přestavět svoji bývalou školu na Kluči město Habartov. Zatím ještě otevřeno není, ale už v květnu se regály začnou plnit publikacemi a čtenáři se budou moci těšit, co pro ně vedení knihovny připravilo. Jednou ze služeb má být například veřejný internet, který současně poslouží i návštěvníkům infocentra.

„Jsou tu již zapojené čtyři nové počítače a nachystaný nábytek pro knihovnu. Na chodbě jsou pak zavěšené historické snímky města,“ poukázal na první výzdobu interiéru zástupce starosty Habartova Jiří Behenský.

V patře nad knihovnou vznikne muzeum věnované dobovým událostem roku 1938, které se vztahují k Habartovu.

„V červnu se začne připravovat expozice muzea. Kromě toho zde vytvoříme klubovnu, kde se budeme scházet a organizovat nejrůznější akce. Dá se říci, že to bude taková naše základna,“ řekl s nadšením Jiří Převrátil z občanského sdružení Klub 1938 – Četnická pátrací stanice Habersbirk.

Do přestavby objektu se radnice pustila, aby účelně využila a současně zachránila původní historické budovy první české školy v regionu. „Cílem bylo také vytvoření důstojného stánku pro městskou knihovnu a vybudování muzea s konferenčním sálem. Nové infocentrum pak má za úkol podporovat rozvoj cestovního ruchu,“ uvedl starosta Habartova Ivo Zemek.

Peníze na projekt město dostalo z Regionálního operačního programu soudržnosti Severozápad. Náklady dosáhly zhruba 12,7 milionu korun. Z toho dotace činila přibližně 11,8 milionu.

Právě kvůli hotové stavbě zavítala koncem minulého týdne do Habartova eurokomisařka Danuta Hübner. Zajímalo ji, na co všechno město evropské peníze využilo. „Skutečně se vám to podařilo velice rychle,“ řekla při setkání s vedením města eurokomisařka. Nato ji starosta seznámil s dalšími plány, o kterých radnice uvažuje. „Rádi bychom oživili turistický a sportovní ruch v okolí jezera Boden, kde již nyní jezdí na kole nebo bruslích celá řada lidí,“ řekl Zemek. „A to u vás lidé tak rádi sportují?“ zeptala se Hübner. „To je právě ono, my sem chceme přitáhnout nejen místní, ale i turisty ze širokého okolí,“ odpověděl starosta.