Zavést v centru města parkovací automaty plánují v letošním roce radní v Sokolově. Tímto krokem chtějí především regulovat parkování na náměstí Budovatelů a v přilehlých ulicích. Co se týče ceny, je zde na výběr několik variant, ze kterých budou radní vybírat tu nejoptimálnější sazbu.

Smyslem je omezit počet dlouhodobě zaparkovaných vozidel a upřednostňovat krátkodobě parkující řidiče. Současně je snahou respektovat požadavky občanů, kteří v místě bydlí. „My nechceme na placeném parkování zbohatnout jako některá města. Jde nám opravdu o regulaci parkování ve vybraných částech Sokolova. Cena bude určitě přijatelná,“ řekl místostarosta Sokolova Jaromír Dvořák.

Z návrhu řešení dopravy vyplývá, že příliš nízká cena je pro regulaci parkování neúčinná. Naopak vysoká způsobuje, že parkovací místa jsou nevyužitá a problém s parkováním se přesouvá do přilehlých částí města. Řidiči by zde měli platit za první hodinu pět korun, za hodiny dvě korun patnáct a za každou další dvacet korun. Návrh počítá s placením pouze ve dne. Jedna z variant je od 8 do 17 hodin.

Názory oslovených řidičů k tématu se různí. „Placené parkoviště vítám. Provozuji v domě kultury restauraci a hosté, kteří se u nás chtějí najíst, nemají kde zaparkovat. Jedou proto jinam a já přicházím o kšeft,“ sdělila Anna Takáčová ze Sokolova.

Podobný názor má řidička Naďa Bachvalová: „Většinou parkuji u Uralu, protože zde na náměstí není místo. Placení mi proto nijak nevadí,“ prohlásila.

Objevují se ale i opačné názory. „Jezdím sem často a myslím si, že u obchodů by mělo být parkování zdarma. Většinou si během pěti minut nakoupím a odjedu,“ řekl Jiří Petrovský z Chebu.

Občanům, kteří bydlí přímo u náměstí, dlouhodobě zaparkovaná auta vadí. „Někteří si z parkoviště dělají bazar. Přivezou sem auto, vylepí na něj cenu a nechají ho tu stát,“ řekla obyvatelka Sokolova, která si nepřála být jmenována.

Město si nad celým systémem ponechá přímou kontrolu. Právě intenzivní dozor a důsledný postih neplatičů jsou nezbytnou součástí fungování celého systému. Neplatiči proto musejí počítat s postihem. „Městská policie takovému řidiči nasadí botičku. Poté se tento přestupek v dopravě řeší blokovou pokutou až do výše dvou tisíc korun,“ upozornil strážník Městské policie v Sokolově Jiří Hampl.