Festival politické písně se vrací do Sokolova. Jedná se o novou akci se starým provokativním názvem, který má přitáhnout pozornost a zároveň vyvolávat otázky.

A co je jejím cílem? Organizátoři prohlašují, že chtějí upozornit na aroganci českých politiků. Proto má akce minimálně v prvním ročníku podtitul Festival Proti Papalášství.

„Myšlenka se zrodila v mojí hlavě při debatě v baru u piva. Festival, který je takto zaměřený na politiku, zde vlastně není, tak jsem si řekl, proč to nezkusit. Na jednu stranu je to celé takový fór, ale když se nad tím zamyslíte, zas tak k smíchu to není,“ prohlásil pořadatel akce Miroslav Balatka.

Znovuoživení festivalu lidé vítají. Patří mezi ně i ti, již se zúčastnili původní totalitní verze. „Byla jsem na něm jako dítě v pěveckém sboru. O tom letošním jsem nevěděla, navštívím webové stránky, protože nápad se mi zdá dobrý,“ řekla Ema Odvárková z Kraslic.

Nápad uspořádat festival s tak provokativním názvem vzbudil pozornost při jednání zastupitelů Karlovarského kraje. Ti se dohadovali, kolik na něj přispějí. Nakonec odsouhlasili částku 30 tisíc korun. Mnohem větší podporu má však ze strany Sokolova, který dává na projekt desetkrát více. „Zastupitelé schválili částku v celkové výši 300 tisíc korun a dali tím najevo, že akci podporujeme,“ uvedl starosta Sokolova Karel Jakobec.

Už dnes mohou lidé na webových stránkách festivalu hlasovat pro nejméně oblíbené politiky, a to hned ve třech kategoriích. Výsledky vyhlásí moderátorka Ester Kočičková 20. června na koncertě v Sokolově, který bude vyvrcholením týdenní akce.

V hlavní kategorii s názvem Český papaláš jsou na výběr lídři politických stran či prezident Václav Klaus. Ke každému z nich vysvětlují aktéři důvod jeho nominace. Dále dodávají, že v této kategorii je možné bez slitování zvolit toho, kdo je papalášstvím stižen nejvíce.