Do úpravy hřbitova se pustilo Královské Poříčí. Najalo si kamenickou firmu a zadalo jí úkol – zrenovovat starý památník z roku 1895. Ten je totiž jakousi hlavní dominantou hřbitova mezi okolními náhrobky, které jsou z velké části povalené nebo i poničené. Tomu už ale obec nechce přihlížet, a tak rozhodla, že hřbitov postupně zvelebí, aby toto pietní místo opět získalo důstojný vzhled.

„Žulový památník projde kompletní očistou, kdy vyspravíme spáry, které jsou po letech vydrolené, a provedeme nakonzervování. Dále obnovíme leštěnou plochu s nápisem, a to včetně písma, jež se dočká přezlacení. Tady je jasně vidět, jak kyselé deště a povětrnostní vlivy zvětrávají kámen. Navíc se na pomníku usadily různé mechy, které kameni také zrovna neprospívají,“ popsal pracovní postup kameník František Suchánek z Kynšperka nad Ohří. Obnova pomníku by měla být hotová nejpozději do neděle. „První den jsme dělali hrubou očistu. Další fáze je vyspárování a obnova písma. Impregnační nátěr použijeme až úplně nakonec, po celkovém vyschnutí,“ poznamenal kameník.

A co dalšího obec plánuje? „Nejde udělat všechno najednou. Loni jsme třeba postavili plot kolem jeho nové části. Letos zase pokračujeme s obnovou pomníku. Podle peněz se pak rozhodneme, do čeho se pustíme dál. Rádi bychom vybudovali hlavní cestu k památníku. Dojít by mělo i na další cestičky,“ uvedla tajemnice Obecního úřadu v Královském Poříčí Irena Kárová. „Jednalo by se spíše o zahradní úpravu, kdy kolem necháme vysázet nějaké stromy,“ doplnila s tím, že za kamenickou práci na památníku obec zaplatí necelých padesát tisíc korun.

Najatá firma by pak také měla opravit jednotlivé hroby — především znovu složit popadané náhrobky. „Někde bude nutné srovnat a sesadit jednotlivé kamenné díly, jinde zase kompletně vyčistit náhrobek a obnovit nápisy. To záleží na tom, v jakém stavu jednotlivá, i přes sto let stará pietní místa jsou,“ podotkl Suchánek.

Lidé z obce zkrášlení hřbitova vítají. „Občas na něj chodím, takže vím, jak to tam vypadá. Musím říci, že s tím plotem to byl dobrý nápad, vlastně i nutnost, protože se na hřbitov stahovala divoká prasata a rozrývala půdu. Já osobně s další úpravou jenom souhlasím,“ řekla obyvatelka Královského Poříčí Lenka Hybrantová.

Původně byl místní hřbitov umístěn okolo kostela svaté Kunhuty, kde se pohřbívalo až do druhé poloviny 19. století. To se pak v roce 1895 přeneslo na nový obecní hřbitov. Jeho starší a novou část ze 30. let minulého století dnes odděluje zeď.