Dalšího světového úspěchu dosáhla dílna umělecké knižní vazby manželů Sobotových z Lokte. Na 9. Bienále umělecké knižní vazby ve Francii získal Jan Sobota za své dílo prestižní Cenu pojišťovny AXA.
Historie Bienále knihařů sahá až do roku 1990. Od té doby je pořádáno vždy v lichých ročnících, s tím, že dopředu je známé téma – kniha, pro kterou pak aktéři Bienále vymýšlejí co nejoriginálnější vazbu. Letošním tématem byla kniha Charlese Perraulta – Pohádky paní Husy. Zúčastnilo se 545 knihařů z šestadvaceti zemí, kteří připravili na tisíc exponátů. Hlavní cenu si letos odvezla španělská knihařka Suzana Dominquez a Adrés Casarés z Argentiny.
„Bienále jsme se v historii zúčastnili již několikrát a těší nás, že prakticky pokaždé bodujeme,“ řekl k ocenění Jan Sobota. Připomněl tak úspěch, kterého společně s manželkou dosáhli na bienále v roce 1999, kdy za vazbu k Cyranovi z Brergeracu dostali hlavní cenu za nejoriginálnější nápad. „Když mi předávali ocenění, tak mi francouzský ministr kultury pošeptal, že se mu moje práce líbí ze všech nejvíce. To potěšilo,“ vrátil se k zážitku ve Francii Sobota.
Manželé Sobotovi byli v Lokti iniciátory vzniku prvního Muzea knižní vazby v Česku. To bylo nejprve v Černé věži, kde však byla pro knižní exponáty přílišná vlhkost, a tak byla expozice přemístěna. Dnes je výstava skvostů knihařského umění umístěna na radnici. U Sobotů proběhne o příštím víkendu workshopy, kde si mohou návštěvníci sami vyzkoušet velmi oblíbené „mramorování papíru“ Tato technika se používá při výrobě ručně dekorovaného papíru a nadchne malé i velké návštěvníky. Souběžně bude 8. – 9. 12. u Sobotů výstava bibliofílií L. Haňky.