Město chce nechat vyrobit repliku zničeného památníku obětem prusko– rakouských válek. Maketu návrhu mají na sokolovské radnici. Odhadovaná cena je deset až dvanáct milionů korun.

Sousoší stálo u sokolovského kláštera a před zhruba padesáti lety bylo zničeno. „Některé fragmenty se zachovaly na technických službách a některé byly v řece Ohři. Pomník bychom chtěli někdy v budoucnu, až seženeme peníze, zrekonstruovat do původní podoby,“ řekl místostarosta Sokolova Jaromír Dvořák. O tom, kde by měl stát, se zatím vedou diskuze.
„Máme vytipovány dvě až tři alternativy. Pravděpodobně bude v místech, kde již v minulosti stál,“ pokračoval Dvořák. Cenu odhaduje místostarosta na deset až dvanáct milionů korun a radní budou žádat o dotace. Neopomněl také zmínit, že maketa vznikla podle dobových fotografií a bronzová socha vojáka bude v životní velikosti, 164 centimetrů vysoká. „V té době byli lidé menší,“ dodal Dvořák.

Původní pomník nechali někdy v padesátých letech komunisté rozbořit buldozerem a nahrnout ke břehu. Odtud se kusy pomníku do Ohře zřejmě dostaly při velké vodě. To předpokládají místní historici.
„V muzeu k tomu nemáme žádné přesné záznamy, takže bohužel musím reprodukovat, co mi řekli pamětníci. Jeden údaj mám od amatérského historika pana Zelenky, který zde fotil svoji dceru, když zbytek pomníku ještě ležel na břehu. Pod hladinu se pak podstavec dostal zřejmě při velké vodě, nebo regulaci toku. Přesné datum ale neznáme,“ sdělil pracovník Krajského muzea v Sokolově Jiří Beran.

Autorem sochy byl profesor Bernard Reichenberk.