Nedávno se hřbitov v Lokti dostal do popředí diskuse i kvůli informaci, že staré německé hroby chce město údajně nechat vybagrovat. Radnice však celou situaci uklidnila s tím, že hroby určitě likvidovat nebude. V současné době však nejen vedení města, ale i obyvatele trápí další problém. Někdo totiž z loketského hřbitova odnesl více jak sto let starou sochu.
„Nacházela se na hrobu Rosy Schneiderové. Podle stop ji někdo odsekal z podstavce,“ vysvětluje Lukáš Smola z Lokte, který se pietními místy v Karlovarském kraji zabývá.
„Žádnou konkrétní ztrátu mi nikdo nehlásil. Je mi známo, že nejméně před deseti lety kdosi urval bronzovou hlavu malíře Waltera Ditze z jeho hrobu a přibližně v tutéž dobu kdosi ukradl i zvon zavěšený u druhé brány. Po dobu mého starostování k žádným srovnatelně závažným zločinům nedošlo,“ informuje starosta Lokte Jaroslav Hlavsa.

Policie případ zmizení vzácné sochy prozatím neprošetřuje.
„Bohužel u těchto případů – kde není žalobce, není ani soudce. Vzhledem k tomuto buď majitelé ani další příbuzní již nežijí, nebo o náhrobku ani třeba nevědí, a tedy není nikdo, kdo by věc policii oznámil a připojil se s případnou náhradou škody nebo vůbec kdy přijel na návštěvu do České republiky,“ říká vedoucí obvodního oddělení policie v Lokti Luděk Hejda.

Místní obyvatelé jsou případem pobouřeni. „Člověk, který tohle dělá, by si měl zajít na vyšetření, protože tohle není normální. Naprosto to odsuzuji. Ten dotyčný má asi nějakou psychickou poruchu,“ myslí si Pavel Baše z Lokte.
Loketští však zároveň viní radnici – hřbitov je totiž neustále otevřený. Zloději tak nemají nejmenší problém z něj cokoli odcizit. „Ano, hřbitov je doposud volně přístupný 24 hodin denně. V průběhu dubna ale budeme instalovat do vrat nové zámky a hřbitov bude otevírán a zamykán dle provozního řádu,“ slibuje starosta.

K. Šujan