„Jé, to je krásný krteček,“ volalo hlasitě dítě na lyžích a rukama ukazovalo na okraj sjezdovky. Tam skutečně krtek stál, ale rozhodně ne malý. Oproti dítkám byl naopak velký jako obr. Pohádková postavička ze zmrzlého sněhu se rychle stala atrakcí a mnozí návštěvníci zimního střediska v Bublavě si ji s obdivem fotografovali. Na svahu však rozesmátý krtek nestojí sám, vedle sebe má parádní sněhové autíčko. Další kousek, který stojí za vidění.

To ale není všechno. Kromě sjezdovky je možné podobné sochy vidět také na zahradě u silnice směrem na Kraslice. Tady už ale člověk spatří celou partičku veselých postaviček. Na kolemjdoucí se směje čert, žabák, čarodějnice i roztomilý šnek. Celkem sedm výtvorů, které vznikly pod rukama šikovné Lenky Rousové.

„Jedna socha mi trvá tři až čtyři hodiny. Pokud je sníh mokrý, jde to dobře. Tentokrát ale sníh zmrzl, takže práce byla o poznání náročnější,“ pověděla Rousová.

Naštěstí není na všechno sama. Velkého pomocníka má ve svém synovi Michalovi. Ten má za úkol připravit hromady sněhu. Pak nastoupí maminka a zednickou lžící trpělivě vysekává těla figur.

Sněhové sochy jsou pro turisty velkým lákadlem. Mnozí z nich neodolají, zaparkují u zahrady své auto a jdou se zeptat, kdo postavičky vyrobil. „Těší mě, že se naše výtvory lidem líbí. Před pár dny k nám přišla dokonce celá rodina a požádali nás, jestli si mohou jít udělat fotky přímo do zahrady. Je to opravdu milé,“ svěřila se Rousová.

Sněhové bytosti zůstanou na svém místě, dokud neroztají. „Zatím se nikdy nestalo, že by je třeba někdo úmyslně zničil. Doufejme tedy, že nám i letos vydrží co nejdéle,“ poznamenala s tím, že v minulých letech bývalo okolí domu vyzdobené daleko více. Jednu zimu tady měli najednou až šestnáct kousků.