Pochutnat si na ručně vyráběných sladkostech budou moci lidé přímo v cukrárně už v lednu.„Permanentně máme nové podněty pro výrobu všemožných čokoládových pochoutek. Zjistili jsme také, že na trhu nyní nejsou kvalitní zákusky z másla a čokolády, ale převážně z práškových směsí nebo náhražek. Od ledna bychom chtěli vytvořit i drobnou výrobnu zákusků, kde bychom tvořili například věnečky s pravým žloutkovým krémem, laskonky a podobné klasické cukrářské práce z kvalitních surovin," uvedla Miriam Žáková, ředitelka sociálního podniku ČoKy, který v Kynšperku otevřela nezisková organizace Pomoc v nouzi.

Sociální podnik má stálé zaměstnance, klienty Domu na půli cesty, kterým tak ČoKy pomáhá začlenit se do běžného života. Nejvíce práce mají zaměstnanci před Vánoci, kdy ČoKy získává největší počet zakázek. Pracovníci si pak alespoň trochu oddychnou v lednu. To budou společně vymýšlet nové podněty a absolvovat školení u pražských profesionálních cukrářů, kteří jim s výrobou čokoládových pochutin pomáhají a radí.

Čokoládové pochutiny ČoKy nejen vyrábí, ale i prodává, a proto se letos také zúčastní i místních vánočních trhů. „Budeme naše výrobky včetně vánočního cukroví nabízet nejen v Kynšperku, ale také již dnes v Šabině, také se naše čokoládové pochutiny a vánoční cukroví dostanou až na vánoční trhy do Prahy. Nakonec pak budeme prodávat v Tisové nebo také v Ostrově, více už toho nezvládneme, protože máme obrovské množství zakázek na cukroví," pokračuje Miriam Žáková.

Nejenže sociální firma na Vánoce speciálně vyrábí cukroví z kvalitních a ručně vyrobených surovin, kterou je například vlastní marmeláda, ale také má speciální vánoční edici čokoládových pochutin, a to například do tvaru vánočních symbolů. Peníze, které ČoKy vytěží, putují Pomoci v nouzi, která zastřešuje veškerou aktivitu sociální firmy a pomáhá v sociální oblasti v celém kraji. (sak)