Březová/ Dvě zcela nové zásahové cisterny začnou ještě v letošním roce používat dobrovolní hasiči na Sokolovsku. Konkrétně hasiči z Chodova a Březové. Výroba cisteren je už před dokončením.
„Na našem novém autě je už namontovaná část nástavby. Nyní se bude testovat například funkčnost čerpadla a zkoušky těsnosti celého systému. Jedná se o mezioperační fázi ve výrobním procesu. Během září pak na auto namontují boky nástavby a police na vybavení,“ popsal aktuální stav výroby cisterny velitel chodovských hasičů Jiří Kiss. Termín dodání nové cisterny je do 15. listopadu. Chodovští hasiči ale věří, že auto sjede z výrobní linky už v říjnu. Cisterna bude na podvozku Tatry 815 Ternno 1, stejně jako cisterna, kterou město pro sbor pořídilo před pěti lety. „Chtěli jsme sjednotit naši techniku ve vozovém parku. Je to lepší nejen kvůli spokojenosti a zkušenosti s velmi výbornými vlastnostmi podvozku, ale i z důvodu optimalizace provozních nákladů, např. náhradní díly či servis,“ vysvětluje velitel.
Chodovští hasiči si podle záměru z loňského roku měli nechat pouze dvě nové cisterny a osobní velitelský vůz. Ostatní technika se pak měla prodat. „Situaci jsme ale přehodnotili. Vzhledem k velkému počtu výškových budov ve městě a po zkušenostech z nedávného požáru jednoho z těchto domů, kdy velmi významným způsobem přispěl k úspěšnému řešení této mimořádné události i náš automobilový žebřík, rada města rozhodla žebřík ponechat u sboru s tím, že v budoucnu bude řešeno jeho technické zhodnocení,“ uvedl Kiss.
Zbylá dvě zásahová auta město prodá. Takto získané peníze použije na část kupní ceny nové cisterny. Její cena je 6,78 milionu korun. Karlovarský kraj na nákup nových hasičských aut přispívá jedním milionem, ze státní dotace z programu reprodukce požárních vozidel pak město získalo dva miliony korun. Zbytek platí ze svého. V ceně je i část vybavení, další pak sbor dokupuje například z jiných dotací nebo příspěvků. Součástí vybavení nového auta bude například nejnovější hydraulické vyprošťovací vybavení pro dopravní nehody.
Také v Březové bude nová cisterna už druhým zásahovým autem, které město v posledních letech pro své hasiče koupilo. Sbor už používá cisternu na podvozku Praga. V loňském roce si zase nové zásahové auto pořídili dobrovolní hasiči v Kynšperku nad Ohří.