„Podívej, Sokolník je zpátky,“ ukazovali si ve čtvrtek odpoledne lidé v Sokolově na nákladní vozidlo, které na Staré náměstí dopravilo opravenou sochu sokolníka Wastla. Ta je nedílnou součástí kamenné kašny a jednou z dominant historické části města. Radnice o její rekonstrukci rozhodla již minulý rok, kdy ji nechala rozebrat a jednotlivé části přepravit do restaurátorské dílny. Nyní ji Sokolov dostal nazpět.

„Kompletní renovaci kašny jsme na radu odborníků rozdělili na dvě části. Součástí oprav je obnova středového sloupu, sochy a také samotné kamenné nádrže. Ta se navíc dočká nových vodních prvků,“ upřesnil místostarosta Sokolova Jaromír Dvořák.
Ke konečnému sestavení památky zatím restaurátoři nepřistoupili. „Do původní polohy dáme sokolníka v pondělí. Ve čtvrtek se upevňoval pouze hlavní podstavec,“ řekl jeden z pracovníků.

Celkové náklady jsou vyčíslené na jeden milion korun. Kromě Sokolova se na projektu finančně podílí i krajský úřad, který loni na opravu uvolnil 200 tisíc a letos zhruba 60 tisíc korun. „Veškeré práce budou hotové do konce července,“ podotkl Dvořák.