"Město Sokolov odkoupilo bytové domy v sociálně vyloučených lokalitách se záměrem tyto vybydlené budovy zbourat a na jejich místě postavit parkovací plochy. Mezi nimi i dům číslo popisné 1373 a 1374 v ulici Sv. Čecha. Na spolufinancování akce požádalo město o dotaci z ministerstva pro místní rozvoj z programu Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách," uvedla starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Bývalý cínový důl Rolava.
Starý cínový důl v Krušných horách ohromí svou velikostí. Zahrál si i v Raplovi

Jak potvrdila vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Klepáčková, jedná se o objekty, které dříve sloužily k bydlení a v současnosti se nacházejí v sociálně vyloučených lokalitách. Jsou podsklepené a mají tři až čtyři nadzemní podlaží. Prozatím jsou napojeny na všechny sítě technické infrastruktury, během demolice budou odstraněny všechny objekty včetně podzemních podlaží a základů. Způsob sanace prostoru po demolici byl stanoven na základě průzkumných prací v průběhu zpracování projektové dokumentace.

Sokolov koupí celkem šest objektů. První tři čeká demolice, další rekonstrukce a nabídka k bydlení. Jedná se vždy o jeden vchod v bytovém domě v ulicích Sv. Čecha a U Divadla a dále o dva vchody domu v Hornické ulici. "Domy tu jen straší a nic z toho. Opravit je asi nemá smysl, do této lokality by se nikdo moc nehrnul," říká Pavel Stejskal ze Sokolova.

Zazděné panelové domy u terminálu v Sokolově posílá obří bagr k zemi.Zazděné panelové domy u terminálu v Sokolově posílá obří bagr k zemi.Zdroj: Deník/Roman CichockiV okně sousedícího domu sledoval demolici jeden ze seniorů. "Bourané domy navazují na ty, ve kterých bydlíme. Jsem zvědavý jak se s tím popasují. Snad nám nic nepoškodí," konstatoval.

Kdo by chtěl zjistit více o historii panelových domů v Sokolově, má možnost. Je jich celkem patnáct a na jejich výstavbu během posledních 80 let a věci s tím související se zaměřili autoři Jan a Michael Rundovi ve své nové knize. Vyšla před nedávnem a jmenuje se Sokolovská sídliště. „Navazuje na naše předchozí publikace, kde jsme popisovali nejen architektonický vývoj Sokolova, ale i postup demolic. Kniha je spíše technického charakteru, ale je doplněna řadou dobových snímků a bohatou dokumentací,“ říká Michael Rund.

Kniha odhaluje zajímavosti sokolovských sídlišť
Kniha odhaluje zajímavosti sokolovských sídlišť

„Čerpali jsme v archivech Sokolovské uhelné, v Jindřichovicích, v archivu městského úřadu či muzea. Další materiály měli známí a kamarádi doma. Dalším zdrojem bylo vyprávění bývalých zaměstnanců Pozemních staveb a dalších,“ doplňuje starší ze spoluautorů Jan Rund.