Město Sokolov má v plánu využít státní finance na zahlazování důlních škod. Již před několika lety totiž zahájilo a nedokončilo revitalizaci Jižního lomu. Ta je stále zařazena do programu zahlazování následků důlní těžby. Nedokončena je proto, že se začal stavět obchvat města a ten původní projekt pozastavil. Vede totiž přímo přes zmiňovaný Jižní lom a dělí ho na dvě poloviny. Zatímco z jedné je nový park, druhá leží ladem.

„Sokolov chce pokračovat v úpravách bývalého Jižního lomu. Donedávna zanedbaná lokalita za řekou Ohře se postupně mění. Město už polovinu přeměnilo v park, na druhou část by rádo využilo peníze na zahlazování následků důlní činnosti," řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Jak tvrdí, na důležitější polovinu z pohledu obyvatel města směrem ke Svatavce dostalo město peníze z Operačního programu Životní prostředí.

„A protože se s penězi pro nás stále počítá, rychle chceme upravit původní projekt, který se týkal i druhé části Jižního lomu," vysvětlil Jakobec. Do projektu by se mohla zahrnout i oprava Krejcarovy lávky. Je to pro pěší jediný bezpečný přístup do parku. Město ji chce opravit už několik let, ale stále nenašlo vhodný dotační program. Pokud by alespoň část rekonstrukce šla z peněz na zahlazování důlních škod, výrazně by to pomohlo. Odhadované náklady na revitalizaci druhé poloviny Jižního lomu jsou 10 až 20 milionů korun. Práce by mohly začít v příštím roce.

Jižní lom, to byla nejdříve těžba, pak voda a arboretum, ale také sídlo bezdomovců a skladiště odpadků. Nyní moderní park, obchvat města a zbývající zarostlá část, kterou chce město upravit.

„Ve druhé části nebudeme rekultivovat v takové míře. Dojde tam ke zpevnění povrchů, prořezávkám či vytvoření cestiček. Něco už je takzvaně namalováno na papíře, ale může dojít ještě k úpravám. Závod Bahňák v této části zůstane i nadále," dodal Jakobec. Mnozí z obyvatel jsou změnou překvapeni. „Zajdu sem občas a park mi vyrazil dech. Nedávno tu nebylo nic, jen nálety. Druhá polovina je hrozná, plná pneumatik. Uvidíme, co s tím udělají," řekl jeden ze Sokolováků, který zavítal do bývalého Jižního lomu na procházku se psem.