Asistenti prevence kriminality splnili v Sokolově to, co se od nich čekalo. Bylo jich osm a vyráželi hlavně do sociálně vyloučených a problémových lokalit. Co zřejmě nečekali asistenti samotní, bylo ukončení spolupráce s městem. Dva z nich si našli práci u města, dva z nich platí úřad práce a ve své funkci pokračují a zbytek musel skončit. Důvod? Nejsou na ně finance. Město se to snaží změnit.

„Projekt jako takový skončil, ale městská policie žádá od Ministerstva vnitra na asistenty peníze i nadále. Uvidíme, zda budeme úspěšní. Pokud ne, oslovíme letos úřad práce. Od roku 2017 by měli být asistenti opět placeni a zpět v ulicích," naznačila místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.

„Projekt se myslím maximálně povedl a asistenti prevence kriminality mají naši plnou podporu. Je to jeden z důvodů, proč jsme šli do spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování. Chceme od státu čerpat prostředky na asistenty," nastínil starosta Sokolova Jan Picka.

Jeden z bývalých asistentů se stal strážníkem městské policie, druhý pracuje na odboru sociálních věcí. Je na tamním odboru terénním pracovníkem. Městská policie je pečlivě vybírala.

„To je zřejmě nejtěžší a nejdůležitější, vybrat ty správné lidi. Byli jakýmsi spojovacím mostem, který zajišťoval výměnu cenných informací v sociálně vyloučených lokalitách," řekl velitel městské policie Petr Kubis.