Redakce vybrala čtyři oblasti, které mohli čtenáři oznámkovat. Sokolov dopadl v hlasování čtenářů průměrně. Prvním tématem byla Doprava a dopravní dostupnost včetně infrastruktury, cyklistika, chodci. Tam čtenáři udělili Sokolovu 3. Stejně tak dopadlo téma: Vytváření bezpečného místa pro život bez nebezpečných oblastí. Trojka vyšla městu i na dotaz, jak jsou lidé spokojeni s podporou vrcholového i mládežnického sportu včetně dostatečných sportovišť. Nejhorší známku, a to čtyřku, udělili radnici za bytovou politiku, dostupnost domů ve městě.

Kompletní výsledky ankety najdete ZDE

Vedení města s vysvědčením nesouhlasí. "Hodnotit práci radnice tímto způsobem je nesmysl. Každý, kdo v Sokolově bydlí anebo ho zná ví, že skutečnost je jiná," okomentoval anketu starosta Sokolova Petr Kubis. Faktem je, že ve webových anketách jsou lidé většinou přísnější, než si zaslouží skutečnost.

Toto vysvědčení není hodnocením redakce, ale internetových čtenářů deniku.cz a jeho regionálních webů. Redakce si uvědomuje, že kvůli současným náladám ve společnosti může být kritičtější, a že je jen sondou do pocitů společnosti v daném regionu a nedělá si ambice na komplexní analýzu.

Sokolov nedávno například zrekonstruoval panelový dům nedaleko centra, hned vedle parku. Rekonstrukce 16 městských bytů v ulici Chelčického vyšla na 25,9 milionu korun. Vedení města v tomto případě nezvažovalo, jak vysoké nájemné v bytech zavede. Rozhodlo se totiž, že nájem se bude soutěžit obálkovou metodou. Investice by se tak měla vrátit mnohem dříve než u ostatních městských bytů, kterých má Sokolov přes tisícovku.Tuto metodu si město v minulosti vyzkoušelo i na bytovém komplexu zvaném Florida. Tam byla nejvyšší nabídnutá částka 170 korun za metr čtvereční. Tamní byty mají velké sklepy, ty dolní i předzahrádku, horní zase balkon. Jsou v uzavřeném areálu a každá bytová jednotka má vlastní parkování. To v Chelčického mají pouze spodní čtyři byty předzahrádky. Otázkou také je, zda bude obálková metoda v době nestabilních a drahých cen energií tak úspěšná jako v minulosti.

Vyléčený vlk Bubla se zřejmě usadil v sousedním Sasku.
Vyléčený vlk Bubla se zřejmě usadil v sousedním Sasku

"Lidé se na toto bydlení ptají. Jde o centrum města a zároveň stojí nemovitost na kraji parku. Jedná se o osm bytových jednotek 1+1 a dalších osm 3+1. Budeme organizovat i prohlídky těchto bytů, a to během května a června. Zájemci nám poté sami nabídnou, kolik jsou ochotni platit nájemné. Minimální cena je 100 korun za metr čtvereční. U zahrádek půjde o pevnou cenu 40 korun za metr. Nově budeme požadovat po zájemcích o bydlení i kauci tisíc korun. Chceme se tím vyhnout falešným nabídkám," řekl už dříve místostarosta Sokolova Jan Picka. Město dostalo na rekonstrukci i dotaci z IROP. Její přesnou výši ovšem ještě nezná, protože k finančnímu vyrovnání teprve dojde. Kolaudace domu proběhla koncem dubna.Lidé se také ptají, zda mohou o byt požádat pouze Sokolováci. "Požádat o byt může kdokoliv. Je to jeden z nástrojů, jak přilákat další obyvatele," dodal Picka.

Tuto metodu zvolil Sokolov podruhé v historii. Poprvé to bylo v bytovém komplexu Florida, kde se začínalo na 95 korunách za metr. Nejvíce nabídla jeden ze zájemců, který byl ochoten platit 170 korun za metr čtvereční. Byty tehdy vznikly v polovině nevyužitého objektu Zdraposo, který patří městu. Bylo jich 17 a všechny se rozebraly. Sokolov vlastní zhruba 1500 bytů, z toho je 300 nízkonákladových s pečovatelskou službou. V ostatních městských bytech po rekonstrukci se platí nájemné 75 korun za metr, a v komplexu Ohře je to 85 korun za metr čtvereční.

Redakce Deníku nechala ve všech krajích České republiky oznámkovat čtenáře, jak jsou spokojeni s tím, jak si největší města regionu vedou ve čtyřech důležitých oblastech samosprávy: dopravě, bytové politice, bezpečnosti a podpoře sportu. Tady jsou výsledky letošního vysvědčení za naše okresní město. Jde o průměrnou známku čtenářů, nikoliv o názor Deníku.