Chtějí občané Sokolova omezit provozní dobu restaurací a barů ve svém městě, či nikoliv? Vedení města tvrdí, že ano. Množily se prý četné stížnosti na rušení nočního klidu a vandalismus. Proto vedení města nechalo spustit na svých webových stránkách anketu k výše uvedenému tématu. Průběžné hlasování je však překvapivé. Dvě třetiny občanů z tisíce jsou proti omezování provozní doby.

„Určité omezení bych přesto uvítal,” říká starosta Sokolova Zdeněk Berka. Jak upřesnil, otázka je prý jak. Anketní otázka se ptá, zda občané souhlasí se zavedením zavírací doby restauračních zařízení, barů a heren na území města Sokolov v pátek a sobotu ve 24 hodin, v ostatní dny o hodinu dříve. Hlasování bude probíhat do konce října a včera bylo 66 procent hlasujících proti. Majitelé a provozovatelé restauračních zařízení, barů a heren jen kroutí hlavou. „Nevěřím tomu, že ubude vandalismu a rušení nočního klidu,” říká jedna ze servírek z herny na Starém náměstí. Jak upřesnila, zákazníci přijdou dříve a po zavírací hodině budou stejně dělat nepořádek, jen o něco dříve. „Je to v lidech. Někdo se chová s odpuštěním jako dobytek, jiný jde slušně domů,” dodala. Proti tomu se však stavějí zejména lidé bydlící v těsné blízkosti těchto podniků. „Je pro mě lepší, když mi někdo huláká pod oknem v jedenáct večer, když ještě nespím, než ve tři ráno,” rozčiluje se nájemnice z Rooseveltovy ulice v Sokolově, která nechce být jmenována. „A přijďte se podívat v sobotu nebo v neděli ráno na náměstí a jeho okolí. Všude nablito a rozbité sklo,” dodává.

Ani signály z jiných měst nesvědčí o tom, že by zkrácená provozní doba restaurací napravila vandaly. Například podle zkušeností strážníků ašské městské policie, kde podobná vyhláška platí, nemá tato vliv na výskyt případů vandalství. Vandalové tam prý řádí bez ohledu na zavírací hodinu restaurací, a strážníci tak řeší stále stejný počet případů. O výjimku v Aši mohla město požádat ta zařízení, která splnila podmínky bezpečného města, tedy mají u svých provozoven nainstalované kamery se záznamem.