Jediná základní umělecká škola v celé ČR, která si na svá bedra vzala projekt s názvem Učitel ZUŠ je ta v Chodově. Před třemi lety podali žádost a byli úspěšní. Získali téměř tři miliony korun na vzdělávání učitelů z celého Karlovarského kra­je.

„Učitelé tuto možnost využili a nemohli si ji vynachválit,“ tvrdí ředitelka chodovské ZUŠ a zároveň hlavní manažerka projektu Ilona Juhásová. Mnoho z nich si prý přivezlo i své žáky a lektoři z konzervatoří s nimi ochotně pracovali a třeba je i připravili na různé soutěže. Ve středu si právě tito pedagogičtí a řídící pracovníci, ale i žáci základních uměleckých škol z celého Karlovarského kraje dali dostaveníčko v sokolovském klášteře svatého Antonína z Padovy. Konala se zde totiž závěrečná konference projektu Učitel ZUŠ, při které nechyběla řada hudebních či pěveckých vystoupení.

Jedním z cílů projektu je zvýšení dostupnosti kvality a atraktivity nabídky dalšího vzdělávání pro pracovníky ZUŠ ve srovnatelném rozsahu a obsahu se vzděláváním učitelů ostatních typů škol. „Našimi partnery byly základní umělecké školy v Sokolově, Františkových Lázních a Karlových Varech,“ konstatovala Juhásová. Jak dále upřesnila, doposud chyběly od ministerstva přesné osnovy například na hru kytary, kláves či sborového zpěvu.

S trochou nadsázky se dá říct, že se učilo nelegálně. Jednou ze součástí projektu byla informace jak napsat školní vzdělávací program. Učitelé se naučili napsat si osnovy výuky, ředitel je podepsal a mohlo se učit. „Informace jsme podali 271 učitelům z dvaceti škol z našeho kraje,“ upřesnila Juhásová. Odborných kurzů proběhlo šestnáct a učitelé potvrzují slova manažerky, že byly přínosné.

„Byla jsem na kurzu hudebního softwaru. Dnes je to nutnost, protože v době kdy jsem studovala nic podobného nebylo,“ řekla Hana Müllerová z kraslické ZUŠ. Jak dodala, velmi se ji líbil i seminář s profesorem konzervatoře ve hře na akordeon. „Pracovali jsme společně se žáky, byl to přínos nejen pro mě, ale i pro studenty,“ dodala Müllerová.