Místo sněhu se musí připravit jen na ranní mrazíky. „O sněhu si můžeme nechat jen zdát, neboť na celém území Karlovarského kraje se žádný nesnesl, spíše se od vyšších poloh tvoří námraza,“ hlásí z krušnohorské Šindelové pozorovatel počasí Rudolf Kovařík. „Ani to tolik nevadí, zvyšuje se tak totiž pravděpodobnost bílých Vánoc, protože jak praví pranostika, Martinův led je vodou hned. A jiná pranostika zase říká, že brzký nástup zimy je znamení nestálosti,“ poukázal Kovařík.

Ten sleduje v regionu počasí už desítky let, a jak statistiky ukazují, za posledních šestatřicet let přijel Martin na bílém koni ve středních polohách jedenáctkrát. „Podle mne nezačne sněžit ani příští týden. A až okolo svaté Kateřiny se patrně na horách začnou sněhové vločky objevovat.“ Kovařík také poukázal na to, že včera konečně ustalo inverzní počasí a vyjasnilo se. „Inverzní ráz počasí jsme měli tři týdny. Naštěstí k nám proudil teplý vzduch z jihovýchodu, a tak v ranních hodinách mlhy nenamrzaly,“ pokračoval s tím, že díky proudění teplého vzduchu si také lidé užívali teplejší podzim, kdy teploty šplhaly až k třinácti stupňům Celsia. Nyní se už ale situace otáčí a do regionu začíná proudit sušší a studenější vzduch. „To bude mít zpočátku za následek rozpuštění mlh a nízké oblačnosti. O víkendu bude v kraji jasno až polojasno, přičemž na většině území se ochladí. Přes den bude maximálně sedm stupňů. V noci klesne rtuť teploměru až na minus čtyři stupně. V dalších dnech příštího týdne se pak opět vrátí mlhy. Ty už začnou namrzat,“ dodal Kovařík.

I když sněžit nezačalo, Martina na bílém koni spatřili včera v podvečer alespoň lidé v Královském Poříčí. Přijel tam na statek Bernard. Informace o dění na statku a fotoreportáž přineseme v pondělním vydání Sokolovského deníku.