Snadným terčem zlodějů a podvodníků se stávají senioři. Z těch se pod různými záminkami snaží vylákat peníze. Časté jsou také případy, kdy senioři podepíší nevýhodné smlouvy. Aby se starší lidé nestali obětí trestných činů, navštěvují je policejní preventisté, kteří jim radí, jak se mohou účinně bránit.

V uplynulých dnech navštívily dva domy s pečovatelskou službou preventistky Kateřina Böhmová a Michaela Klimešová. Přítomné nejprve seznámily s aktuálními informacemi o páchání konkrétních trestných činů v Sokolově právě na seniorech. „Snažíme se předávat informace, rady a tipy, jak se různým podvodníkům bránit a nenechat se okrást,“ říká Böhmová. Mezi první doporučení tak podle jejích slov patří, aby rozhodně neotvírali dveře svého bytu cizím lidem, aniž by se přesvědčili, co od nich člověk za dveřmi potřebuje. „Nenechat se zmanipulovat k podpisu smlouvy, kterou nemají možnost si důkladně přečíst, popřípadě se s někým poradit,“ zdůrazňovala preventistka před seniory. Poukázala také na to, že senioři by u sebe neměli nosit své cennosti a větší množství peněz. „Mnoho podvodníků totiž vidí v seniorech snadnou oběť a stále vymýšlejí nové a nové výmluvy a příběhy, jak se k seniorům dostat a okrást je o jejich úspory,“ uvedla.

Rad policejní preventistky poskytly celou řadu. Seniorům přinesly i různé letáčky a samolepky, které se problematiky týkají. Dotkly se také problému domácího násilí páchaného na seniorech. Ti získali zároveň stručnou informaci, co domácí násilí je, kde mohou vyhledat odbornou pomoc a také jak policie v této situaci pomáhá obětem domácího násilí. „Rádi bychom, aby byli senioři na sebe velmi opatrní a nenechali se zlákat takzvanými výhodnými nabídkami, které jim ´zaručeně´ ušetří peníze z jejich důchodu. Velmi často to bohužel není pravda a senior se zaváže k velmi nevýhodné smlouvě, ze které se nedá vyvázat,“ dodala.