V Městském domě kultury Sokolov, známém též jako Hornický dům, pronajímá město prostory soukromým subjektům. Na tom by nebylo nic divného, kdyby u některých prodejen či učeben nechyběl doklad o způsobilosti provozovny. Chybí proto, že podle dostupných informací nebyl nikdy vydán, a vestavěné buňky pod hlavním schodištěm jsou tak černou stavbou.

Celý problém odhalili pracovníci živnostenského odboru při sokolovské radnici. Při kontrole prodejny s modelářskými a jinými potřebami požadovali po podnikateli Miroslavu Sýkorovi doklady, které potřebuje k podnikání. Mezi nimi i doklad o způsobilosti provozovny.

„Ten jsem jim nedokázal předložit, protože neexistuje. Já jsem vlastně celé ty roky platil městu nájem v černé stavbě. Dělá to desítky tisíc a zvažuji, zda je nebudu žádat zpátky," říká Sýkora. Jak dále tvrdí, město ho chce po zveřejnění problému dostat ze zmíněného krámku pryč. Navíc si stěžuje, že mu úředníci hrozí pokutami.

„Po zmíněné kontrole jsme kontaktovali sami stavební odbor a zjistilo se, že doklad o způsobilosti provozovny opravdu neexistuje," potvrdil Miroslav Šulc ze živnostenského úřadu. V současné době se prý pracuje na tom, aby se stavba zlegalizovala.

„Nezahájili jsme řízení proti panu Sýkorovi za to, že nám nedodal doklad o způsobilosti provozovny, a nebude za to od nás ani pokutován, ani nebude mít pozastavenou činnost. Porušil však další tři věci související s jeho podnikáním a za ty pokutován bude," upřesnil Šulc. Ukončit živnost bylo podle úředníků rozhodnutí Miroslava Sýkory.

„Je to zatím poslední informace, kterou mám. U pana Sýkory se mění jeho rozhodnutí často ze dne na den. Své podnikání v MDK již několikrát přerušil a poté zase rozjel," dodal Šulc.

Úředníci nyní čekají, jak se MDK, potažmo město s problémem vypořádá. Prozatím se mluví o zlegalizování staveb pod schody. Jsou ze sádrokartonu a sídlí v nich modelářství a autoškola. Vedení MDK tvrdí, že panu Sýkorovi výpověď z nájmu nedalo.

„V současné době řešíme stavební problém a rozhodujeme se, co dál. Pan Sýkora od nás žádnou výpověď nedostal," tvrdí ředitel MDK Sokolov Ladislav Sedláček. Černé stavby jsou podle svědků v sokolovském MDK přes dlouhých deset let. Podnikatel Sýkora uzavíral smlouvu zhruba před třemi lety s bývalým ředitelem MDK, nynějším starostou Sokolova Janem Pickou.