Chtějí zvýhodnit zájemce, kteří si od města byt ještě nekoupili a zavést předkupní právo při následném rychlém prodeji těch samých bytů.

Je to věc ke které radní původně neměli v úmyslu přistoupit. Tvrdí, že nechtěli zasahovat do trhu s byty, ale negativní zkušenosti z různých besed s občany je donutily ke změně. „Když prodáváme byty volnou soutěží, stávalo se nám, že je někdo skupoval a poté pronajímal. Většinou ale máme obrovské stížnosti občanů kteří zde bydlí, že jsme to zvorali, protože oni to nemohou nijak ovlivnit a noví nájemníci dělají nepořádek,“ řekl starosta Sokolova Karel Jakobec.

Město tedy přistoupilo k určitým omezením. „Pokud někdo již koupil bytovou jednotku, bude v soutěži znevýhodněn proti člověku, který byt od města kupuje poprvé,“ pokračoval Jakobec.

Radním je jasné, že jsou nastrčení fiktivní zájemci, kteří získaný byt obratem prodají člověku, který bytové jednotky skupuje. Přistoupili proto ke kroku, který má prý většina měst a obcí a tím je předkupní právo. Pokud by nový majitel chtěl byt prodat dříve než za 60 měsíců, tak ho musí nabídnout nejdříve zpět městu.

„Zabránit spekulacím se nedá, ale pokud někdo skupuje bytové jednotky, může to pro něj znamenat komplikaci, kterou nebude ochoten podstupovat,“ dodal Jakobec.

Názory Sokolováků se liší podle místa bydliště.„V našem domě je pár rodin v podnájmu, které dělají nepořádek. Byty jsou ale v soukromém vlastnictví a nic s tím neuděláme,“ řekl obyvatel panelového domu na sídlišti Michal, který nechtěl být jmenován.

Další z oslovených takový problém nemá. „V našem vchodě si kupovali byty nájemníci od soukromé firmy a ti co je vlastní, v nich i bydlí. Problém s pronajatými byty tudíž nemáme,“ řsdělil Robert Pitoňák ze Sokolova.