Ušetřit peníze pro město a zároveň zvednout úroveň trhů na náměstí Budovatelů. Přesně to chce od příštího roku město Sokolov. Vedení sokolovské radnice se rozhodlo od ledna vzít pod svá křídla pořádání trhů na náměstí Budovatelů. Doposud je provozovala soukromá firma z Plzně, která městu účtovala 200 tisíc korun ročně. Od nového roku by trhy měl mít na starosti městský dům kultury.

„Přistupujeme k tomu ze dvou důvodů. První je finanční. Řekli jsme si, proč nájem pouštět mimo město Sokolov. Raději to udělejme svou organizací a peníze zůstanou městu. Chceme ale také více tlačit na zvýšení úrovně trhů," řekl starosta Sokolova Jan Picka. Úroveň trhů podle Picky klesala a náměstí se stalo tržnicí, kde se prodávalo leccos, hlavně ale levné oděvy.

„Přesně. Kšandy, vidle, špek, jak se říká. Některé stánky jsou fajn. Líbí se mi třeba ty s masem, zabijačkovými pochoutkami nebo sýry. Prostě potraviny, ale i zboží, co má úroveň. Levného textilu už bylo za ta léta dost," myslí si jeden z oslovených Michael Drahorád. Pod městským domem kultury by se trhy měly takzvaně zkulturnit, mělo by například přibýt oblíbených prodejců regionálních potravin či zboží. Lepší vzhled by měly mít i stánky.

Smlouva s dosavadním provozovatelem vyprší v polovině ledna a město ji už prodlužovat nebude. Podle Picky ale bude chvíli trvat, než si městský dům kultury vytvoří klientelu či seznam prodejců a trhy znovu otevře. Příjmy z pronájmu stánkařům by pak měly zůstat příjmem městské organizace. 

Podle architektů náměstí Budovatelů ožívá jen ve výjimečných chvílích, ale pro každodenní život nefunguje. V minulosti budovatelské nadšení při stavbě náměstí Budovatelů, dnes pouze obrovská plocha zející prázdnotou.

V rohu, kde je dnes kašna, navrhují architekti víceúčelový prosklený objekt pro kavárnu, cukrárnu, výstavy či krátkodobé kulturní akce. Po stranách návrh hovoří o rozšíření chodníků. Vně náměstí řada stromů a mnoho jiného, včetně návrhu změny dopravy.