Zadržovaná dešťová voda bude poté využita k zalévání zeleně. Nádrže umístí do podzemí vybraných školek, domu dětí a mládeže a také ve sportovním areálu Baník. Tam by se voda využívala na výrobu ledu na zimním stadionu.
Sokolov je pořizuje za přispění dotace ministerstva životního prostředí. "U pěti žádostí jsme byli úspěšní, šestou máme podanou," říká vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Klepáčková.
Odpadnout by tak měly i poplatky za splaškovou i dešťovou vodu. "Město se zabývá objekty, kde je platba za odvod dešťové vody," potvrdil starosta Sokolova Petr Kubis. Podle něj je u některých objektů technický problém s tím, že mají rovnou střechu a svod dešťové vody je veden prostředkem nemovitosti. Další výhodou zachytávání dešťovky je ekologie. Školy vodu mohou používat například na zalévání. Jako první dostala retenční nádrž základní škola v ulici Běžecká, kde se prý využití dešťové vody osvědčilo.
Další budou v Domě dětí a mládeže Sokolov, v mateřských školách K. H. Borovského, Pionýrů a Vítězná a ve sportovním areálu Baník. Ve všech případech se žádosti týkají výzvy hospodaření s vodou v obcích vyhlášenou ministerstvem životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí.
Nejnákladnější projekt se bude týkat nádrže v areálu Baníku. Zde se připravuje vybudování dvou retenčních nádrží a dešťové kanalizace. Náklady budou zhruba 13 milionů korun. S drtivou částí těchto nákladů by měla pomoci právě dotace.
Retence bude sloužit k odvodu dešťových vod ze střech budov v areálu Baníku. Zadrženou vodu v létě využijí pro zavlažování a kropení hřišť. V zimním období zase na výrobu ledu a údržbu ledové plochy na zimním stadionu. V části tribun a ubytoven by měla být plastová nádrž o objemu 26 tisíc litrů. V části zimního stadionu je navržena hlavní železobetonová nádrž o objemu až 300 tisíc litrů.