Bouřlivou diskusi vyvolala vyhláška, kterou připravují sokolovští radní. Podle ní by se totiž měla po vzoru města Aše regulovat provozní doba všech hospod, barů a heren. A to kvůli občanům, kteří si stěžují na hluk. V pátek a v sobotu by byl provoz omezen do půlnoci, v ostatní dny by se pak zavíralo ve 23 hodin, stojí v anketě na webových stránkách Sokolova.

Velkou váhu přikládá internetové anketě například místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Ten bude hlasovat při konečném rozhodování podle jejího výsledku. „Osobně mě tato záležitost vůbec neobtěžuje, téměř nic mě nevzbudí. Na druhou stranu jsme ale dostali mnoho připomínek od rozčílených občanů, a tak bychom měli něco dělat. Teprve si na celou věc utvářím názor,“ sdělil místostarosta.

Sokolovští podnikatelé však upozorňují na fakt, že anketa není objektivní. Ne všichni totiž mají přístup k internetu. Na sociálních sítích se navíc odkaz rozšířil i mezi občany jiných měst, kterých se sice omezení netýká, ale svým hlasem podporují své známé. „Museli bychom pokaždé udělat referendum, ve kterém by hlasoval každý občan Sokolova, to si neumím představit. A že v anketě hlasují i občané jiných měst? Tak už to bývá, že jsou ankety anonymní. Možnost, že bude hlasovat někdo jiný, tu bude vždy,“ reaguje Jakobec.

„Je mi jasné, že bude mít jakékoliv rozhodnutí tíživý dopad. A pokud se změna někoho negativně dotkne, což je právě tento případ, potřebuji výraznou podporu občanů. Proto se budu rozhodovat podle výsledku ankety,“ míní místostarosta.
Hospodským a barmanům rovněž vadí, že s nimi o vyhlášce nikdo nemluvil, neproběhla prý žádná schůzka. „Radnice se s námi ani neporadila, nikdo si

nás nepozval. Vyhlášku by přeci měli konzultovat s těmi, kterých se to týká. Jednoduše vyhlásili anketu a tím to hasne,“ stěžuje si majitel sokolovského podniku Jack Daniel's Petr Batko. „Schůzek s podnikateli bylo na úrovni města a policie spoustu. Když se například jednalo o řešení problému nalévání alkoholu nezletilým pomocí náramků, který měl dostat každý, který prokázal, že je již plnoletý, tak se nám někteří hospodští vysmáli. V takovém případě se spolupracuje špatně,“ říká místostarosta.

„Se mnou o nové vyhlášce tedy zatím nikdo nejednal. Ani nevím o tom, že by si někdo stěžoval na hluk z naší hospody. Umím si představit, že by lidem, kteří bydlí v panelácích u Starého náměstí, mohlo vadit, že naši zákazníci chodí až k parkovišti, kde musí čekat na taxi. Vše by se vyřešilo, kdyby nám byl povolen vjezd na Staré náměstí. Každý podnik by si vyčlenil jednoho taxíka, který by servírka přivolala, a zákazník by mohl v klidu odjet,“ vysvětlil Batko.

Schválení vyhlášky by podle něj mělo své následky. „Musel bych propouštět personál. Otevírací dobu máme od devíti a zavírá se až tehdy, když odejdou poslední zákazníci. Neumím si představit, jak bychom vysvětlovali cizincům, že se mají úderem jedenácté hodiny sbalit a odejít,“ říká podnikatel s tím, že se tržby v hospodách dělají až večer.

„Některé podniky, kam chodí méně lidí, by situaci nemusely ustát. Už jsem dostal nabídky z jiných měst, kdyby toto omezení naši hospodu ruinovalo, přestěhuji ji raději jinam,“ uzavřel Batko, který svůj podnik v Sokolově provozuje již 11 let.

Deník oslovil také lidi na ulici. „Podle mého názoru není tato vyhláška řešením, které by mohlo něco výrazněji ovlivnit. Lidé si ke konzumaci alkoholu a podobné zábavě najdou místa jinde. Přijde mi daleko rozumnější nasměrovat je do barů a hospod, kde jsou tak trochu pod dozorem,“ myslí si Sára Černá ze Sokolova.

V internetové anketě hlasovalo zatím kolem jednoho a půl tisíce lidí. Více než polovina, 64 procent, je zatím proti vyhlášce. (fil)