Tuto metodu si město v minulosti vyzkoušelo i na bytovém komplexu zvaném Florida. Tam byla nejvyšší nabídnutá částka 170 korun za metr čtvereční. Tamní byty mají velké sklepy, ty dolní i předzahrádku, horní zase balkon. Jsou v uzavřeném areálu a každá bytová jednotka má vlastní parkování. To v Chelčického mají pouze spodní čtyři byty předzahrádky. Otázkou také je, zda bude obálková metoda v době nestabilních a drahých cen energií tak úspěšná jako v minulosti.

"Lidé se na toto bydlení ptají. Jde o centrum města a zároveň stojí nemovitost na kraji parku. Jedná se o osm bytových jednotek 1+1 a dalších osm 3+1. Budeme organizovat i prohlídky těchto bytů, a to během května a června. Zájemci nám poté sami nabídnou, kolik jsou ochotni platit nájemné. Minimální cena je 100 korun za metr čtvereční. U zahrádek půjde o pevnou cenu 40 korun za metr. Nově budeme požadovat po zájemcích o bydlení i kauci tisíc korun. Chceme se tím vyhnout falešným nabídkám," říká místostarosta Sokolova Jan Picka. Město dostalo na rekonstrukci i dotaci z IROP. Její přesnou výši ovšem ještě nezná, protože k finančnímu vyrovnání teprve dojde. Kolaudace domu proběhla koncem dubna.

Zdroj: Roman Cichocki

Lidé se také ptají, zda mohou o byt požádat pouze Sokolováci. "Požádat o byt může kdokoliv. Je to jeden z nástrojů, jak přilákat další obyvatele," dodal Picka.

Tuto metodu zvolil Sokolov podruhé v historii. Poprvé to bylo v bytovém komplexu Florida, kde se začínalo na 95 korunách za metr. Nejvíce nabídla jeden ze zájemců, který byl ochoten platit 170 korun za metr čtvereční. Byty tehdy vznikly v polovině nevyužitého objektu Zdraposo, který patří městu. Bylo jich 17 a všechny se rozebraly. Sokolov vlastní zhruba 1500 bytů, z toho je 300 nízkonákladových s pečovatelskou službou. V ostatních městských bytech po rekonstrukci se platí nájemné 75 korun za metr, a v komplexu Ohře je to 85 korun za metr čtvereční.