"Ke stávajícím deseti plochám přibyde dalších devět míst, kde bude omezeno sekání trávy. Jedná se například o další část plochy v lesoparku Bohemia, protihlukový val u podnikatelských inkubátorů na Vítězné včetně plochy vedle nich, travnatý pruh za parkovištěm v ul. Lipová, Areál zdraví a svah za ulicí Švabinského," potvrdil mluvčí sokolovské radnice Vladimír Meluzín.
V bezzásahových lokalitách budou technické služby sekat trávu pouze dvakrát ročně, což podpoří zadržování vody v intravilánu města a rovněž biodiverzitu rostlin i živočichů. K seči těchto ploch dochází obvykle až na konci vegetačního období, tedy na podzim.
Podle odborníků v přírodě výrazně ubývá hmyzu i některých druhů rostlin. Místa s přirozenou skladbou zeleně mohou hmyzu poskytnout dostatek potravy a úkrytů. Tyto lokality zadržují vodu, podporují mikroklima, rostlinou a živočišnou různorodost. Hmyz slouží jako rozkladači drobných živočichů, jako opylovači nebo potrava pro zpěvné ptáky. Tento „mikrokosmos“ je velmi důležitou součástí přírodního koloběhu a je správné ho rozvíjet i v městských lokalitách. Plochy v Sokolově byly doplněny i o takzvanou motýlí louku a hmyzí hotely. Technické služby snahou o vznik bezúdržbových zelených ploch reagují na aktuální trendy v ochraně přírody.
"V dubnu se tak bude v Sokolově sekat pouze sekačkami a dosekávat se začne až v květnu, podobně jako v loňském roce. Po celý rok bude režim sekání koordinován dle aktuálních klimatických podmínek," dodal Meluzín.