Rekordních 30,6 stupňů Celsia naměřili včera v klimatologické stanici v Šindelové. Za posledních deset neudeřila v tomto regionu arktická zima tak jako včera. Řidiči v těchto dnech nemohou nastartovat svá auta, autoservisy zaznamenávají zvýšený počet zákazníků a v jednom případě dokonce neodjel kvůli mrazu vlakový spoj ze Sokolova do Kraslic.

„Ve čtvrtek odpoledne jsem jel ze zaměstnání domů, ale bohužel spoj nejel. Prý kvůli technickým problémům,“ řekl Tomáš z Kraslic. Soukromý dopravce na železniční trati Sokolov – Kraslice nepřistavil vlakovou soupravu včas. Hájí se však tím, že to nebyla jeho chyba. „Máme smluvního partnera, který nám v sokolovských chemických závodech provádí na vagonech běžnou údržbu a čištění a nestihl nám soupravu včas přistavit,“ řekl Pavel Raška, vedoucí střediska, které regionální dráhu provozuje. Údajně kvůli mrazům prý nemohli nastartovat menší lokomotivu, která soupravu mezi sokolovským vlakovým nádražím a chemičkou přepravuje. „Poté přeci jen vlak dorazil a bylo v něm teplo. Nechali nás v něm počkat do dalšího spoje, který přijel z Německa,“ dodal o něco smířlivěji jeden z cestujících.

Včerejší mráz zkomplikoval situaci i některým motoristům. „Musel jsem požádat jiného řidiče, aby mi pomohl nastartovat automobil přes kabely,“ konstatoval Jiří Korbel ze Sokolova. Jedním z mála komu asi panující počasí nedělá vrásky na čele, jsou tak prodejci autobaterií. To potvrdili i autorizované servisy.

„Během jednoho dne jsme prodali sedm akumulátorů do osobních vozů. Do toho jsme zprovozňovali auta tří řidičů, kterým zamrzla nafta,“ nastínil jeden ze svýchpracovních dnů technik ze Škoda servisu v Sokolově. Jak upřesnil, zvláště na naftové motory a arktickou zimu se měli připravit lépe provozovatelé čerpacích stanic a v předstihu zajistit kvalitní naftu. Popřípadě do ní přidat kvalitní přísady proti mrazu. „Pokud odejde moderní typ palivového čerpadla i s potrubím například u Octavie RS, může oprava vyjít řidiče až na 120 tisíc korun,“ dodal technik.

Pozorovatel počasí ze šindelovské klimatologické stanice Rudolf Kovařík tvrdí, že pokud nepřijde oblačnost, podobný ráz počasí ještě vydrží. „Čekalo by nás toaž do středy. Ale už by neměly být takové šílenosti jako včera,“ říká Kovařík. Jak upřesnil, každý den by mělo být o jeden stupeň tepleji. Teplotní rekordy jako jinde v republice zde nebyly doposud prý proto, že zde stále vál vítr. Podobně rekordní mrazy naměřil před deseti lety.

„Už i ve vodce se venku v tomto mrazu tvoří krystaly a i slabý nádech způsobí to, že se k sobě lepí nosní dírky,“ usmívá se Kovařík. Jak dodal, doporučuje všem teple se oblékat, fyzikální zákony prý platí pro každého.