„Panelové domy v okolí Starého náměstí v Sokolově nezapadají do rázu historické části města.“ Tak mluví někteří lidé v souvislosti s dalším rozvojem Sokolova. Podle nich by se v budoucnu mělo více hledět na původní podobu a ne jako v osmdesátých letech, kdy se na to prý trochu pozapomnělo.
„Letecký pohled na starou část města odhalí vše. Paneláky a věžáky mají terasovitou střechu. Nezapadají tak do rázu vedle dříve postavených budov. Mnohem více by jim slušely střechy sedlové,“ prohlásil Miroslav Sýkora ze Sokolova.

„Na Starém náměstí bych dále uvítal stromy. V parném létě se totiž není kam uchýlit do stínu. Rovněž zde nejsou parkovací místa. Kdyby tu naopak byla, tak by se tady mnohem lépe podnikalo. Zmizela obuv, lékárna, řezník nebo sklo – porcelán,“ pokračoval Sýkora. „Na druhou stranu město v devadesátých letech zrekonstruovalo tržnici i sousední domy ve Vrchlického ulici. Zde nám snímek shora ukazuje, jak sedlové střechy zapadají mezi stejně řešené okolní domy,“ dodal Miroslav Sýkora.

Zmíněné domy v okolí náměstí jsou v soukromých rukách. Nelze tedy nařizovat jejich vlastníkům, jak mají dnes řešit podobu svých objektů.

A jaká budoucnost tedy Sokolov čeká? Kraj plánuje západní obchvat města. Bude navazovat na již dokončený severní, který končí u čerpací stanice při výpadovce na Kraslice. Rozdělí Jižní lom na dvě části a vyústí za sokolovským klášterem. Uleví tak dopravě v centru Sokolova. „Lidé se mohou rovněž těšit na cyklostezku podél řeky Ohře. Bude navazovat na již hotové úseky. Zjednodušeně řečeno, spojí Cheb s Karlovými Vary,“ uvedl místostarosta Sokolova Jaromír Dvořák.
„Rovněž máme v plánu protipovodňová opatření podél řeky. Chceme ochránit Staré náměstí před velkou vodou. Zároveň zmizí z očí nevzhledný parovod. Povede totiž ukrytý pod zemí,“ dodal Dvořák.

„Na stavbu Západního obchvatu Sokolov - Svatava bylo vydáno letos v lednu územní rozhodnutí. Projektový návrh řeší vybudování alternativní trasy ke stávající dopravní síti, která převede část dopravy, zejména tranzitní, mimo stávající komunikaci. Součástí stavby jsou protihluková opatření,“ uvedla vedoucí stavebního odboru v Sokolově Ludmila Šviráková. S realizací město počítá v horizontu dvou až pěti let.