ČSSD v Sokolově má důvod k oslavám. V komunálních volbách totiž získala největší podíl hlasů 29,95 procenta. Oproti minulému boji o zastupitelská křesla si polepšila o dva posty. V roce 2006 dosáhla na sedm. Naopak ODS si pohoršila. Doposud měla deset mandátů, teď ale může počítat jen se sedmi.
„Dosáhli jsme historického vítězství. Nikdy jsme neměli tolik mandátů. Maximum bylo osm v roce 1998. Čekali jsme dobré výsledky, ale že budou tak vynikající to ne,“ reagoval krátce po zveřejnění výsledků voleb lídr sociálních demokratů Zdeněk Berka.

V táboře ODS však byla nálada odlišná. „Jsem zklamán, že jsme zdaleka nedosáhli tak velkého úspěchu jako při minulých volbách. Sportovně gratuluji ČSSD a jsem zvědavý na povolební jednání. Na pohled není tak tragický rozdíl mezi sedmi a devíti mandáty, ale očekával jsem, že souboj bude vyrovnanější. Děkuji všem voličům, kteří nás přišli podpořit,“ řekl starosta Sokolova Karel Jakobec (ODS). „V neděli jsme zahájili jednání. Zatím to vypadá na vedení dvoukoalice naší strany a ODS. Nárokujeme si místo starosty a občanští demokraté by zaujali posty dvou místostarostů. Funkce starosty bych se ujal pravděpodobně já. Byly sice i další varianty, ale myslím si, že vůči voličům by bylo nefér, kdyby byl starostou někdo jiný. Jednání však nejsou ještě u konce,“ doplnil Berka.

Radnice středu (TOP 09 a nezávislí kandidáti) získala čtyři křesla. „V hodnocení převládá průměr. Máme o jeden mandát více, ale nepřevládá žadné nadšení, ale ani žádné zklamání. Z hlediska dalšího postupu při povolebním jednání však zklamáni už jsme,“ uvedl v neděli v poledne za Radnici středu Jaromír Dvořák. Pro Stranu zelených však znamenaly volby propad. Přišla o dvě křesla a ze zastupitelstva tak úplně odchází. „Volby pro mne osobně nejsou pouze o místech na radnici, ale o kvalitní práci po celé volební období. Na to se musíme nyní soustředit a naše náměty budeme prosazovat také prostřednictvím zvolených zástupců ostatních stran, kteří dostali důvěru voličů,“ prohlásil předseda sokolovské Strany zelených Jiří Korbel.

Prostor naopak dostává nová partaj – Strana svobodných občanů. Té voliči přisoudili dva posty. „Je to úspěch. Ale neúspěch pro nás je to, že se neprosadila strana se kterou by byla rozumná spolupráce. Chtěli jsme vedení radnice trochu pošťouchnout a znejistit,“ řekl lídr Svobodných občanů Jiří Pánek. Komunisté zůstávají na svém. V zastupitelstvu jich usedne pět. „Je to pro nás poměrně velký úspěch. Mé poděkování patří všem voličům, kteří přišli k urnám. Ať už hlasovali pro pravici či levici. Ukazují se různé kombinace, takže uvidíme co přinesou povolební jednání,“ sdělil za KSČM Vladimír Zima

Milan Hloušek, Roman Cichocki