Opilého řidiče autobusu odhalili policisté v Sokolově. Stalo se tak při rozsáhlé bezpečnostní akci zaměřené právě na alkohol. Policisté z dopravního inspektorátu řidiče zastavili, když jel z depa. Nadýchal přes půl promile. „Stačila přitom jen chvíle a do autobusu by nastoupili cestující, pro které zrovna jel,“ řekla mluvčí sokolovské policie Kateřina Dohnalová.

Policejní kontroly ukazují, že opilců za volantem je nezanedbatelný počet. Svědčí o tom i riskantní jízda řidiče Renaultu Clio v Dolním Rychnově. Policisté mu naměřili 1,15 promile. „Čelí nyní obvinění z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu rok vězení,“ poznamenala mluvčí. Konstatovala, že obdobné akce budou pokračovat.

Jen za poslední dny zkontrolovali policisté při dopravních akcích kolem tří stovek motoristů. Nejčastější prohřešky? Nepoužívání bezpečnostních pásů, nevyhovující technický stav aut a nepřiměřená rychlost. „Během jedné z akcí zkontrolovali policisté 76 vozidel, z toho celkem 33 řidičů se dopustilo přestupku,“ poukázala mluvčí.

Například v Habartově naměřili uniformovaní muži devatenáctiletému mladíkovi místo padesátky rychlost 64 km v hodině. Při kontrole si ale policista všiml, že z desek, kde měl řidič pojistku na auto, se mu vysypala marihuana. Test ukázal pozitivní výsledek na THC. Auto ještě prohledal policejní pes, který v něm našel kromě přepravek s marihuanou také sáčky s bílým krystalickým práškem.

Policisté během této akce udělili pokuty ve výši devatenácti tisíc korun. „Přičemž jen za nedodržení rychlosti to bylo 16 500 korun,“ doplnila mluvčí. Druhá z akcí, která se koná pravidelně každý měsíc, proběhla v rámci Mezinárodní organizace TISPOL. Právě během ní přišli policisté na opilého řidiče autobusu. Zkontrolovány byly dvě stovky aut a zjištěno devětatřicet přestupků a jeden trestný čin. Řidiči ze svých peněženek museli zaplatit téměř osm tisíc na pokutách.