Sokolov/ Azylový dům pro matky s dětmi chce přestěhovat radnice v Sokolově. Nově by měly byty, které slouží ženám s dětmi v nouzi, být v městském penzionu pro seniory na sokolovském Starém náměstí.
Nouzové byty jsou v současné době součástí domu v Dukelské ulici nedaleko kina Alfa. V domě ale bydlí i běžní nájemníci. „Jeví se nám to jako nešťastné. Navíc nájemníci mají o koupi bytů zájem. Proto jsme probírali možnosti, jak to do budoucna změnit. Dohodli jsme se, že i nadále chceme mít dva až tři byty pro matky s dětmi v nouzi. Dům bychom poté nabídli k privatizaci,“ uvedl starosta Sokolova Karel Jakobec.
Jednou z možností bylo i vybrat uvolněné byty různě po městě, a pro tyto účely je využívat. Nakonec ale rada zvolila variantu využít pro nouzové ubytování matek s dětmi byty v penzionu pro důchodce.
Podle místostarosty Zdeňka Berky sice existují obavy, jestli nebude soužití ubytovaných žen se seniory problematické, ale vedení města věří, že se to vyřeší. „V současné době máme azylové byty třípokojové a žijí v něm vždy dvě rodiny. V penzionu bude každá žena s dětmi svůj byt, i když menší,“ uvedl Berka. Stěhování bude probíhat postupně, zřejmě do konce roku.
Zmíněné řešení radních se nelíbí vedoucí Pečovatelské služby města Sokolova Magdaleně Osičkové. „Ti staří lidé už potřebují svůj klid. Nevím jak bude soužití žen s malými dětmi společně se seniory vypadat. Bude určitě nutné provést v bytech určité úpravy, aby byly odhlučněné,“ uvedla Osičková. „Zatím jsme ale o možnosti stěhování žen v nouzi oficiálně s radnicí nejednali,“ doplnila.
Jak nám potvrdila jedna z nájemnic domu, kde se v současné době azylové byty nacházejí, není soužití s těmito obyvatelkami soužití úplně bezproblémové. „Neustále tady řešíme problémy. Dokonce jsme byli i za starostou. Jsem ráda, že s tím město něco dělá,“ uvedla s tím, že si nepřeje zveřejnit své jméno.
O vyjádření k celé problematice jsme se snažili i u samotných nájemnic. Nikdo ale nebyl doma.
Azylové byty pro matky s dětmi slouží jako přechodné ubytování ženám, které se dostanou do jinak těžko řešitelné situace a nemají kde bydlet. Kromě nouzových domů pro ženy má Sokolov i azylový dům pro muže. Jeho správce by se v budoucnu měl starat i o azylové byty pro ženy s dětmi.