Matka s dítětem, která již nemohla bydlet u své sestry a marně hledala důstojné bydlení, se konečně dočkala. Střechu nad hlavou jí poskytla společnost Pomoc v nouzi, jež v Sokolově nově otevřela azylový dům. Tento příběh není ojedinělý. Žen s podobným trápením je dnes celá řada. Klíče od nového domova jsou však omezené.

„Kapacita domu pro matky s dětmi pro region Sokolov je sedmadvacet lůžek, včetně bytů,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák. Jak dále dodal, bydlení maminek je časově omezené. Po půl roce se prý jejich pobyt vyhodnotí a může být prodloužený, třeba až na jeden rok.
Vedoucí sokolovského intervenčního centra Kateřina Štěpánková vysvětlila, že poptávka po tomto typu bydlení je skutečně velká a nový azylový dům prý bude jistě brzy zaplněný. Podle ní mezi lidmi stále panují předsudky, jež matky bez domova nepravdivě očerňují.

„Veřejnost si myslí, že převážná většina klientek jsou prostitutky nebo že se tyto ženy špatně starají o děti a je na ně třeba dohlížet. Není to pravda,“ řekla Štěpánková. Také upřesnila, že nejčastěji přichází ženy, kterým končí pronájem bytu a nový si nesjednaly s dostatečným předstihem. To je i případ jedné z klientek sokolovského azylového domu.

„Matka bez partnera bydlela dočasně u sestry, od které odešel muž. Ten se však po čase vrátil a naše klientka už neměla v rodině své místo,“ popsala jeden z případů Štěpánková.

Druhou nejčastější příčinou je prý odchod od násilnického partnera nebo alkoholika. Jde o oběti domácího násilí. Počet vykázaných je podle ní nejvyšší v přepočtu na obyvatele právě v našem kraji. Svou roli údajně sehrává i fakt, že policie tyto případy řeší efektivně a má s nimi zkušenosti. „Bohužel násilníci se poté vracejí zpět do rodiny a situace se opakuje,“ podotkla.

Závěrem dodala, že centrum neposkytuje pouze bydlení, ale sestavuje pro každou matku takzvaný individuální plán. V něm se zjišťuje, co je v silách klientek nebo zda mají vzdělání. Pokud ne, musejí si ho dodělat. Když jsou bez zaměstnání, musejí docházet na úřad práce.

Azylový dům je nově zrekonstruovaný a má tři patra. V každém je bytová jednotka, ve které má matka vlastní pokoj. Vybavení bytů je nové a standardní. Momentálně je zde obsazeno sedm lůžek. Byty obývají dvě matky a pět dětí. Zda jsou tu spokojené či by naopak přivítaly něco nového, se nepodařilo zjistit. Provozovatelé azylového domu totiž úzkostlivě tají jejich identitu.