Čtyřměsíčního chlapce odložila v pondělí do sokolovského babyboxu jeho matka. Vše ale mělo šťastný konec. Pro dítě si do nemocnice přišel otec i s prarodiči.

Matka odložila dítě do babyboxu v 15.44 hodin. Personál nemocnice ho vyzvedl po necelé minutě. Uvedl to Ludvík Hess z občanského sdružení Babybox pro odložené děti – Statim.

Primář dětského oddělení Luboš Vaněk odhadl věk chlapce na čtyři měsíce. Dítě bylo oblečené a zdravé. Narodilo se loni v listopadu. „Nemělo na sobě známky týrání nebo například podvýživy,“ řekl primář. V péči zdravotníků byl chlapec pouhou hodinu. To už si pro něj přišel právě otec se svými rodiči. „Zoufalá maminka měla v sobě dost morálky, aby děťátko odnesla na místo, kde mu nic nehrozí a lékaři mu poskytnou okamžitou péči. Nemyslím si, že by právě tohle děťátko pohodila do popelnice, ale mohla je položit na lavičku v autobusové čekárně nebo v parku. Náhodný kolemjdoucí by je nalezl prochladlé nebo umrzlé. Mohla je položit kdekoli jinde, kde by mu nepomohli okamžitě, za pouhých 47 vteřin,“ sdělil Hess.

Chlapec je už šestnáctým dítětem v republice, kterému pomohl zachránit život babybox. V Sokolově jde už o šestý případ. Do babyboxu mohou matky dítě odložit anonymně. Je pro ně bezpečným místem do chvíle, než se ho ujmou zdravotníci. Proč matka dítě odložila, není zatím jasné. Primář Vaněk nechtěl komentovat, zda v babyboxu zanechala matka například i dopis s tím, co ji k odložení dítěte vedlo. Podle odborníků to nejčastěji bývá špatná sociální situace, kdy už matka není schopná se o dítě postarat.