Sokolovsko/ Beseda s českou spisovatelkou Irenou Obermannovou (na snímku) se uskuteční příští týden ve čtvrtek 17. května od 17 hodin v Městské knihovně v Sokolově a od 20 v chodovské městské knihovně. Původně měla spisovatelka přijet do regionu již v úterý 15. května. Kvůli jejím pracovním povinnostem se však beseda přesunula o dva dny později.


Máte nějakou knihu, která významně ovlivnila Váš život?
„Takových knih bylo víc, možná, že každá skvělá kniha dokáže ovlivnit to či ono životní období člověka. Jako malá jsem milovala Pipi dlouhou punčochu a hrála jsem si na Pipi, možná si na ni trochu hraju dodnes. V pubertě mě hodně ovlivnila knížka Kdo chytá v žitě.
Teď naposledy mě zasáhla knížka Dějiny lásky od Nicole Krausové.


Prý se chystáte k psaní scénáře pro seriál podobný americkému seriálu Zoufalé manželky. Ttěšíte se na tuhle práci a sledujete seriál Zoufalé manželky? Pokud ano, máte tam nějakou oblíbenou postavu?
„To byla trochu novinářská kachna, spolupracuji s televizí Nova na takovém volném cyklu ženských příběhů, ale se Zoufalými manželkami to nemá nic společného, jde o jiný žánr. Nicméně seriál Zoufalé manželky se snažím sledovat a považuju jej za zcela výjimečný ve svém žánru.
Tvrdím, že to je vlastně existenciální drama zabalené do komerčního obalu. Je to pro mě škola mistrné scenáristiky. Nejraději mám roztržitou a trochu neurotickou Susan Meyerovou, možná proto, že je mi povahově tak trochu podobná.“
Co Vás jinak baví kromě psaní? Jak si nejlépe odpočinete?
„Nedávno jsem byla tázána, jakého mám koníčka a já si s hrůzou uvědomila, že žádného. Mým největším koníčkem totiž je moje práce – tedy psaní. Napadlo mě, jestli třeba nejsem nějaká divná. Ale když hrůza polevila, uvědomila jsem si, že je to jedna z nejbáječnějších věcí, která může člověka potkat.


A na závěr otázka, která souvisí s tím, že 17. května budete mít v sokolovské knihovně besedu. Byla jste už někdy v Sokolově?
„A víte, že ne? Tak už se těším.“⋌