Bezdomovci v Sokolově prosí veřejnost o nepotřebné boty či prošívané deky, aby zejména v noci neumrzli. K dispozici mají i možnost ubytování v azylovém domě. Ten je prý však plný.

„Hodily by se nám zimní boty a prošívané deky. Jsme každý den zde v centru,“ tvrdí Alin Sivák. Ten byl včera spolu s dalšími třemi bezdomovci návštěvníkem denního centra na autobusovém nádraží v Sokolově. Všichni přítomní tuto službu velmi oceňují. Od osmi do třinácti hodin zde mohou posedět v teple u televize a dostanou zdarma teplý čaj nebo kávu.

Další neocenitelnou službou pro ně je sprcha nebo možnost vyprat si své věci. Poté zamíří k nedalekému parovodu, ze kterého uniká teplo. Večer míří Alin do opuštěného domku v lese, kde přespí. „Mám tam i kamínka, ale v mrazech není šance prostor vytopit,“ konstatuje Sivák. Moc ho tedy nepotěšila zpráva o blížících se nízkých teplotách.

„Po středečních dešťových přeháňkách se k večeru prudce ochladí,“ řekl šindelovský meteorolog Rudolf Kovařík. Teploty budou prý klesat až do konce týdne. Zatímco přes den bude minus jedenáct stupňů Celsia, v noci mohou spadnout teploty až ke zmiňovaným minus dvaceti.

Někteří z bezdomovců si již vyplnili přihlášku a čekají na uvolněné místo v azylovém domě. Problém je prý v tom, že ubytování stojí 2 400 korun za měsíc. „Ze sociálky dostanu dva tisíce korun,“ tvrdí Sivák. To mu prý vystačí na jídlo zhruba na dva týdny. „Poté sháním plechy či železo a jezdím do sběrny, abych měl co jíst,“ dodává Sivák.

Pracovnice denního centra reaguje radou, že pokud si dotyčný bude chtít zaplatit ubytování, může zažádat na sociálním odboru o příspěvek na bydlení. „Momentálně máme všech dvaadvacet lůžek obsazených,“ hlásí Petr Dorschner z azylového domu v Sokolově. Další dvě lůžka jsou krizová, kdy bezdomovec přijde z ulice a zjišťuje, zda je schopen v podobném zařízení žít. „Pokud by region sevřely tuhé mrazy na několik dní či týdnů, máme v jedné místnosti několik plastových židlí, kde se dá přečkat,“ dodal Dorschner.