Bunkr pod sokolovským kinem Alfa, který je po řadu let nevyužitý, poslouží mladým lidem jako klub. Radnice hodlá s využitím evropských fondů nejprve za zhruba sedmnáct milionů korun provést stavební úpravy. Kulturní náplň by v klubu měla zajistit ve spolupráci s radnicí partnerského města Schwandorf, s využitím dalších pěti milionů korun.
„Pokud se týká kultury, tak se domníváme, že bychom mohli využít toho, že tady existují kapely, které jsou přitažlivé pro mladé lidi, rockové, jazzové a swing. Tam by se mohly dělat přehlídky těchto skupin,“ uvedl k záměru radnice místostarosta města Zdeněk Berka.
Vybudování klubu v podzemí by mohlo vyřešit i aktuální problém s hlukem, na který si při pravidelných rockových přehlídkách Alfafest stěžují obyvatelé domů v okolí.
„Je to předmětem stížností občanů, protože to trvá do dvou tří hodin do rána, takže pokud by to bylo ukryté v podzemí, v tom klubu mladých, v prostorách současného bunkru, tak by to nikoho nerušilo,“ podotkl Berka.
S tím souhlasí i jeden z organizátorů Alfafestů Radek Laurin. „Pravda je, že jsme stížnosti obyvatel ohledně hluku z hudebních produkcí zaznamenali také. Tento problém by se přestavbou bunkru vyřešil. Navíc vznikne multifunkční centrum, kde se mohou prezentovat regionální kapely, a byl by zde prostor pro všechny alternativní styly a každý by si přišel na své,“ řekl Laurin.
Celý komplex kina Alfa byl v poslední době modernizován. Investovalo se do nových sedaček a prostorového zvuku. Od půlky února by mělo začít promítat i 3D kino. „Součástí plánů je také zvýšení počtu parkovacích míst v areálu kulturního stánku. V budoucnu počítáme také s bezbariérovým přístupem do kina,“ doplnil vedoucí kina Alfa František Grebeň.
Sokolovští zastupitelé se sejdou dnes od 15 hodin na mimořádném veřejném zasedání ve velké zasedací síni radnice, aby rozhodli o žádostech města o dotace Evropské unie a státu právě na úpravu suterénních prostor kina Alfa na klubové zařízení.
Dále projednají žádosti na posílení čističky odpadních vod, na celkovou obnovu hlavní budovy radnice v Sokolově a na terénní sociální práci mezi lidmi na okraji společnosti v celkové hodnotě více než sto čtyřiceti milionů korun.