Lidé žijící v pronajatých bytech v Sokolově zaplatí v příštím roce na nájemném až o několik stokorun více než letos. Základní regulované nájemné se totiž v bytech 1. kategorie zvýší od 1. ledna 2008 zhruba o 22 procent, tedy o více jak čtyři koruny za metr čtvereční. Nárůst nájemného pro příští rok už schválili na svém jednání sokolovští radní.
„Je to podle toho, co nám umožňuje vyhláška, čili z 19, 30 korun na 23, 60,“ řekl sokolovský starosta Karel Jakobec.
Zvýšení nájmů se v příštím roce bude týkat i bytů, u kterých byly v minulých letech uzavřeny nové nájemní smlouvy na dvojnásobek základního nájemného.
U těchto bytů vzroste ale sazba pouze o 2,5 procenta, a to ze současných 32,84 koruny na 33,58. Naopak dosti citelné zdražení čeká od začátku příštího roku nájemníky bytů II. kategorie. Tady se základní nájemné zvýší o více než 32 procent. Za metr čtvereční obytné plochy se tak bude místo současných 15,20 koruny platit 20,11 koruny.
„Týká se to jak nájemních bytů, které jsou ve vlastnictví města, tak by se naší vyhláškou měli řídit i ostatní majitelé bytových jednotek, které pronajímají, pokud samozřejmě nejsou v režimu smluvního nájemného, ale jedná se o nájemné regulované,“ dodal Jakobec.
V rámci takzvané deregulace nájemného, která odstartovala v loňském roce, by se nájmy měly výrazně zvyšovat až do roku 2010. Citelný nárůst plateb nečeká tedy nájemníky pouze v příštím roce, ale ještě i ve dvou letech následujících.
„Předpokládáme, že do roku 2010 by základní nájemné mělo být přes 30 korun,“ poznamenal Jakobec.
Podle předpisů Ministerstva pro místní rozvoj, kterými se deregulace řídí, by se v roce 2010 mělo v sokolovských bytech 1. i 2. kategorie platit maximálně zhruba 35 korun za metr čtvereční obytné plochy.
Obavy ze zdražování mají především důchodci. „Kromě zvyšování nájmů nás čeká i zvednutí plateb při návštěvě lékaře, poplatků za recept či zvýšení daně z přidané hodnoty u potravin. Jsem zvědavá, kde na to vezmeme,“ uvedla Anna Zourková ze Sokolov