Většího komfortu se dočkají nájemníci sokolovských bytů v domech s pečovatelskou službou. Ti noví však za to zaplatí o sto procent vyšší nájemné. Vedení radnice navrhlo, aby v nových smlouvách byla cena 32,84 korun za metr čtvereční místo dosavadních 16,80.

„Zjišťovali jsme ceny v okolních regionech a s cenou kolem 16 korun za metr jsme byli hodně levní,“ řekl starosta Sokolova Zdeněk Berka. Peníze by chtěla Sokolovská bytová investovat do rekonstrukce nemovitostí. „Zejména do plášťů budov a stará okna potřebují vyměnit za nová, plastová,“ upřesnil Berka. Na zateplení by město chtělo využít dotaci. Nelichotivý stav budov potvrzuje i vedení Sokolovské bytové. „Jde zhruba o dvě stovky bytů. Dochází v nich k velkým tepelným ztrátám,“ potvrdil prokurista Karel Rambousek. Nejhůře jsou na tom prý byty v Komenského ulici. „Ale i na Vítězné, kde jsou nejnovější, by rekonstrukce jen prospěla,“ dodal Rambousek.

V ostatních bytech města se výše nájemného pohybuje kolem 42 korun za metr čtvereční. Tato suma se bude postupně navyšovat na rovných padesát, které platí nájemníci, kteří uzavřou s městem novou smlouvu. „Nový zájemce o městský byt dostává smlouvu na dobu určitou a nájemné v ní stanovené je padesát korun za metr čtvereční. Je tedy nelogické, proč by měli být jedni nájemníci zvýhodněni před ostatními,“ řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Jak dodal, chápe, že zvýšení je razantní, ale město nemělo jinou možnost. V příštích letech by se město muselo o zvýšení nájmu soudit s jednotlivými lidmi. Ti by totiž s navýšením měli souhlasit a to není pravděpodobné. Město prokáže u soudu, že tržní nájemné v Sokolově je mnohem vyšší, a tudíž je pravděpodobné, že spor vyhraje, ale vše bude zdlouhavé. Tržní nájemné v Sokolově se pohybuje kolem 70 korun za metr a více.