Dosluhující starosta Karel Jakobec přehodnotil svůj úmysl odejít z radnice a bude jedním z nich. Tím druhým se rýsuje překvapivě senátor Pavel Čáslava. „Myslím si, že to budu pracovně stíhat. Nejsem první případ mezi senátory, takže to není nic až tak neobvyklého,“ řekl Čáslava. Na post druhého místostarosty ke Karlu Jakobcovi se mluvilo o mladších kandidátech. Jedním z nich je Ladislav Sedláček. Ten vlastní realitní kancelář a zároveň pracuje jako tajemník Městského úřadu v Rotavě. „Když dostanu důvěru, budu funkci místostarosty zastávat,“ odpověděl Sedláček. Kdy to bude, nechce předjímat. Prý až senátor Čáslava uzná, že je Sedláček na funkci připraven. „Chci být rovnocenným partnerem svých kolegů a nebýt na radnici jen do počtu,“ dodává Sedláček. To potvrzuje i Pavel Čáslava. Na otázku, jak dlouho setrvá na postu místostarosty, odpovídá: „Byl jsem požádán, abych se této funkce ujal. Pan Sedláček nebyl v minulosti ani členem zastupitelstva a nyní se stává členem rady. Vedení ODS v Sokolově tuhle záležitost zvážilo a považuje za rozumné, aby se připravoval jako člen rady a získával zkušenosti,“ dodal senátor. Nelze prý odhadnout konkrétní termín, ale Pavel Čáslava mluví o zkušebním období jednoho roku až dvou let.

ROZHOVOR:

Jedním z místostarostů v Sokolově se s největší pravděpodobností stane senátor Pavel Čáslava. V rozhovoru Deníku řekl, že nemá obavy, že nebude stíhat senátorské i místostarostovské povinnosti.

Na co se budete chtít v Sokolově zaměřit?
Jsem víceméně autorem volebního programu ODS. Budu tedy chtít pokračovat v tom, aby sokolovské školy měly podmínky pro to, aby si udržely dobrý standard vzdělávání. Je to docela dobrý standard a ta čísla prospěchu žáků, kteří vycházejí ze základních škol a dostávají se na střední školy a udrží se na nich, jsou pro Sokolov výborná. Myslím, že na tom má svým způsobem samozřejmě kromě kolektivu učitelů zásluhu také radnice, která vytváří docela dobré materiální podmínky. V tom budu chtít pokračovat.

Myslíte si, že vaše zkušenosti ze Senátu mohou přinést Sokolovu něco nového?
Ano. Chci ředitelům škol nabídnout radu a pomoc. Vím, že mají celou řadu drobných i větších starostí s legislativou stávající, a propojení přímo na mě by mohlo věci nějakým způsobem posunout dopředu. Mohlo by to být oboustranně prospěšné. Jak pro mě jako pro legislativce, který vidí do zákonů, tak i pro uživatele zákonů, kteří mají možnost se mnou přímo komunikovat.

Co ve městě vidíte jako nejpalčivější problém?
Musíme se soustředit na zvýšení parkovací kapacity města. Vybudování parkovacích míst ovšem nebude tak jednoduché, protože prostory například v centru nejsou. Tam jde hlavně o to, zkrátit dobu parkování. Nezbyde nic jiného než přistoupit k tomu, co není moc populární, ale přece jen to zvýší šanci zaparkovat. To znamená placené parkoviště. Radnice nemá zájem někoho odírat či vydělávat na něm, ale opravdu jen zvýšit obrat těch zaparkovaných aut.

Co by se podle vás mělo po volbách řešit ?
Po volbách je důležité si sednout a sjednotit si priority. Udělat si víceméně strategický plán na ty čtyři roky, vyříkat si vše s ostatními partnery na radnici a určit si jasné cíle. Určitě by bylo potřeba dál využívat dotací z EU a pokračovat v investicích.

Budou mezi nimi i nějaké velké investiční akce?
Kvůli finanční spoluúčasti města nějaké megalomanské akce asi nehrozí. Můj takový sen je zakopání nevzhledného parovodu do země. Pokud by se podařilo najít řešení, bylo by to skvělé.

Jak vidíte fakt, že i na výkon státní správy bude méně peněz?
Radnice se chovala v minulém volebním období docela úsporně, takže tam asi nebude třeba dělat žádná drastická opatření. Provoz městského úřadu je opravdu velice rozumně nastaven, tudíž by to pro nás neměla být až taková tragédie.