Řadu případů, kdy zloději vykradou osamocené rekreační objekty nebo i chatovou osadu, řeší policisté na Sokolovsku. Svědčí o tom příklad z chatové oblasti Mezihorská u Tatrovic. Zloděj tam sebral elektrické nářadí a spotřebiče. Policie proto varuje, že objekty se dají proti zlodějům mnohem více zabezpečit.
Nejslabší stránkou rekreačních objektů z hlediska vloupání jsou okna, prosklené plochy a dveře. „Jaká se zvolí zabezpečovací opatření, záleží na tom, kde se objekt nachází. Je-li na samotě, je vhodné použít nadstandardní mechanické zabezpečovací prostředky. Někdy můžou i jako kontraproduktivní. Zde doporučujeme využití skrytých detektorů s přenosem informace k nejbližšímu sousedovi, který vyrozumí policii,“ řekla preventivní policistka Blažena Kašparová. V chatových koloniích se podle jejích slov vyplatí zesílit vstupní dveře, instalovat kvalitní zámkové systémy, uzamykatelné okenice nebo mříže na okna. „Při překonávání těchto zábran dělá zloděj většinou hluk, a v kolonii může někdo zareagovat na poplachový signál z instalované elektrické zabezpečovací signalizace (EZS) a přivolat bezpečnostní agenturu či policii,“ pokračovala. „Určitě se vyplatí instalace EZS. Jiné možnosti jsou, je-li v objektu elektrorozvodná síť (230V) či je zde zavedený telefon. Jiná elektronická zařízení lze využít, jde-li o objekt úplně odříznutý od civilizace. Zabezpečovací firmy, které se sdružují v Asociaci technických bezpečnostních služeb, nabízejí celou řadu výrobků (čidla, radiové ústředny) na splátky, k pronájmu či k zakoupení ve všech cenových relacích,“ podotkla Kašparová.
A jak se zachovat, když byl objekt přece jen vykraden? „Do chaty by lidé neměli vstupovat, může tam být ještě pachatel. Ihned je nutné přivolat policii. Další zásadou je neuklízet po pachateli a vše důležité uvést do policejního protokolu. Je vhodné mít fotodokumentaci cenných věcí, zapsaná výrobní čísla výrobků a nářadí pro pozdější jednání s pojišťovnou,“ dodala Kašparová.